Co sekundę we Wszechświecie powstaje ponad 3 000 nowych gwiazd, gdy chmury gazu i pyłu ulegają grawitacyjnemu zapadaniu się. Powstały materiał osadza się w dyskach protoplanetarnych, które karmią rosnące gwiazdy i tworzą planety. Choć teoria znana jako Hipoteza Mgławicowa jest najpowszechniej akceptowana, dokładne procesy prowadzące do powstawania gwiazd i układów planetarnych wciąż pozostają zagadką. Dzięki Teleskopowi Jamesa Webba (JWST) astronomowie poczynili przełomowe odkrycia na temat formowania się gwiazd i dysków protoplanetarnych.
Najnowsze badanie przeprowadzone przez międzynarodowy zespół astronomów, kierowany przez badaczy z Uniwersytetu Arizony i wspierany przez naukowców z Instytutu Maxa Plancka, ujawniło szczegółowe informacje na temat przepływu gazu, który kształtuje dyski protoplanetarne wokół nowych gwiazd. Obserwacje te potwierdzają wcześniejsze teorie naukowe i oferują wskazówki dotyczące tego, jak wyglądał nasz Układ Słoneczny 4,6 miliarda lat temu.
Zespół badawczy wykorzystał zaawansowaną optykę w podczerwieni JWST do zbadania czterech dysków protoplanetarnych, które widziane z Ziemi wydają się być ustawione krawędzią do naszego punktu widzenia. Dzięki tym obserwacjom udało się zaobserwować złożone struktury wiatru dyskowego, które pozwalają na akrecję materii na gwiazdę, a także ujawniono trójwymiarowy obraz tych wiatrowych struktur.
Obserwacje te dostarczają nowych wskazówek dotyczących formowania się gwiazd i planet oraz pomagają zrozumieć mechanizmy, które napędzają ewolucję dysków protoplanetarnych.
Źródło: Universe Today