Skip to main content

Mimo swojego wizerunku nieco konserwatywnego producenta samochodów, projekty Toyoty przesuwają granicę między stylem a substancją. Odejście od konwencjonalnych rozwiązań w przypadku modelu Prius może nie zachwycać pięknem, ale trudno zaprzeczyć jego obecności na ulicy. Przejście na elektryfikację otwiera nowe możliwości eksploracji w zakresie opakowania i designu, a najnowszy koncept Toyoty prezentuje jej wizję przyszłości miast wolnych od emisji.

Nazwany Kayoibako, ten projekt przybiera formę niewielkiego, kubicznego vana, co nie jest zaskoczeniem, gdy zrozumie się, że nazwa ta oznacza „konfigurowalny kontener do przewozu” w języku japońskim. Producent podkreśla, że pojazd ten ma być „jakościową jednostką bazową”, którą można dostosować w zależności od potrzeb. Będzie również zdolny do integrowania się z siecią energetyczną, dysponując sprzętem i oprogramowaniem do zarządzania tym procesem.

W użyciu komercyjnym ten pojazd ma służyć do logistyki „ostatniej mili”, transportując ładunki z dużych jednostek transportowych na miejsce docelowe. Toyota informuje, że van ten może być także dostosowany poprzez dodanie półek i innego wyposażenia, aby stać się ruchomym sklepem lub autobusem. Właściciele prywatni również będą mieli możliwość dostosowania pojazdu, a jego projekt umożliwi wygodniejszy dostęp dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Kayoibako jest nieco mniejszy od popularnych obecnie minivanów w Stanach Zjednoczonych. Jego rozstaw osi wynosi 2800 mm, co stanowi nieco ponad 9 stóp, czyli około stopę krócej niż Chrysler Pacifica. Jego rola jako urządzenia miejskiego prawdopodobnie wpływa na tę liczbę, ponieważ krótszy rozstaw osi ułatwia poruszanie się w ciasnych przestrzeniach.

Prawdopodobnie będziemy mogli obserwować coraz więcej pojazdów „wszystko w jednym”, gdy firmy coraz bardziej angażują się w elektryfikację. Elastyczne podwozia typu „skateboard”, które stanowią podstawę nowoczesnych pojazdów elektrycznych, można dostosować do szerokiej gamy rodzajów pojazdów. W miarę jak producenci samochodów odkrywają efektywność wynikającą z skalowalności, jaką można osiągnąć dzięki modułowej platformie EV, pojazdy o nietypowym designie i użytkowym charakterze, podobne do tego projektu, mogą stać się znacznie popularniejsze.

Źródło: Auto Blog