W najnowszym badaniu naukowcy z MIT i Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics odkryli nowy rodzaj złożonej cząsteczki organicznej w przestrzeni międzygwiezdnej – 1-cyanopiren. Związek ten, należący do grupy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych (PHA), może rzucić nowe światło na lokalizację i ewolucję składników potrzebnych do życia we wszechświecie.
1-cyanopiren został wykryty przy użyciu Green Bank Telescope (GBT) w Wirginii Zachodniej, który umożliwił zespołowi precyzyjne określenie obecności tej cząsteczki na podstawie unikalnego widma rotacyjnego. Na Ziemi PHA są produkowane w wyniku spalania paliw kopalnych, a także w procesach termicznych, takich jak pieczenie mięsa czy opiekanie chleba. W kosmosie cząsteczki te mogą być źródłem węgla w przestrzeni międzygwiezdnej.
Odkrycie 1-cyanopirenu jest istotnym przełomem, ponieważ do tej pory uważano, że takie cząsteczki mogą powstawać jedynie w wysokich temperaturach, np. wokół starszych gwiazd. Zaskakujące jednak jest to, że 1-cyanopiren odnaleziono w chłodnym obłoku molekularnym TMC-1 w gwiazdozbiorze Byka, gdzie temperatura jest zbliżona do niskich wartości panujących w przestrzeni międzygwiezdnej (ok. 10 K). Obserwacje te sugerują, że związki PHA mogą powstawać w całkowicie innych mechanizmach niż przypuszczano i mogą przetrwać surowe warunki kosmiczne.
Zespół badawczy zidentyfikował te cząsteczki dzięki wykorzystaniu zaawansowanych spektrometrów mikrofalowych opracowanych przez naukowców z CfA. Precyzyjne pomiary pozwoliły na rejestrację „odcisków palców” 1-cyanopirenu, dzięki czemu badacze mogą teraz lepiej zrozumieć sposób powstawania związków węglowych w przestrzeni kosmicznej. „TMC-1 to naturalne laboratorium do badania cząsteczek, które tworzą gwiazdy i planety” – zaznaczyła Gabi Wenzel, kierowniczka badania.
To odkrycie jest krokiem naprzód w poszukiwaniach molekuł węglowych w kosmosie, które mogą przyczynić się do zrozumienia procesu tworzenia się gwiazd i planet, a także samego pochodzenia życia.
Źródło: Universe Today