Naukowcy z USA odkryli, że kierunek podróżujących fal mózgowych jest związany z rodzajem wykonywanego zadania – procesy uczenia się przemieszczają się w jednym kierunku, a działania związane z przypominaniem w przeciwnym. To odkrycie może pomóc lepiej zrozumieć, jak mózg wspiera szeroki zakres zachowań wymagających precyzyjnie skoordynowanej interakcji między różnymi obszarami mózgu.
Badanie przeprowadzono na 93 pacjentach z USA, którzy mieli tymczasowo wszczepione elektrody na powierzchni swojej kory mózgowej w ramach leczenia lekoopornej epilepsji, co dało badaczom dostęp do danych zazwyczaj niedostępnych. Rejestrowano fale theta (2–8 Hz) i alfa (8–13 Hz) podczas wykonywania przez ochotników różnych zadań, takich jak zapamiętywanie list słów lub liter i ich późniejsze przypominanie.
„We found that waves tended to move from the back of the brain to the front while patients were putting something into their memory,” wyjaśnia Uma Mohan z National Institutes of Health. „When patients were later searching to recall the same information, those waves moved in the opposite direction, from the front towards the back of the brain,” dodaje.
Choć nie jest jeszcze jasne, czy te sygnały napędzają aktywność, z którą są związane, czy są jej produktem ubocznym, uważa się, że podróżujące fale mózgowe mogą pomagać w choreografii kolejności i czasowania działań w różnych obszarach mózgu. Odkrycie to otwiera nowe drogi do pomocy osobom zmagającym się z takimi problemami, jak utrata pamięci.
Źródło: Nature