Skip to main content

W świecie sztuki dokonał się przełom dzięki wykorzystaniu sztucznej inteligencji (AI) do analizowania obrazów. Naukowcy z Wielkiej Brytanii i USA opracowali specjalny algorytm AI, który potrafi wykryć szczegóły w obrazach niewidoczne dla ludzkiego oka. Na przykładzie dzieła Rafaela „Madonna della Rosa” (Madonna z Różą), przechowywanego w Muzeum Narodowym Prado, zastosowano nowatorską metodę.

Algorytm został wytrenowany na podstawie obrazów, które z pewnością są dziełem Rafaela, co pozwoliło komputerowi nauczyć się rozpoznawać charakterystyczny styl mistrza, począwszy od pociągnięć pędzla, przez paletę kolorów, aż po cieniowanie. Gdy przetestowano poszczególne fragmenty obrazu, twarz św. Józefa, umieszczona w lewym górnym rogu, okazała się najprawdopodobniej nie być dziełem Rafaela.

Istnieje przypuszczenie, że twarz mogła być namalowana przez ucznia Rafaela, Giulio Romano, lecz nie ma co do tego pewności. To kolejny przykład, jak nowoczesna technologia odkrywa sekrety klasycznych dzieł sztuki.

„Madonna della Rosa” została namalowana na płótnie w latach 1518-1520. Już w połowie XIX wieku krytycy sztuki zaczęli podejrzewać, że nie wszystkie elementy dzieła są autorstwa Rafaela. Najnowsze badania prawie na pewno potwierdzają te podejrzenia. Jednakże zespół badawczy podkreśla, że AI ma pomagać ekspertom w przyszłości, a nie ich zastępować.

Ten proces autentykacji dzieła sztuki obejmuje wiele aspektów – od pochodzenia, przez pigmenty, po stan zachowania dzieła. Oprogramowanie tego typu może być jednym z narzędzi wspierających ten proces.

Źródło: Science Alert