Skip to main content

Chińska misja kosmiczna Shenzhou 17 z powodzeniem dotarła do stacji kosmicznej Tiangong. Trzech astronautów na pokładzie Shenzhou 17 osiągnęło stację około 6,5 godziny po starcie rakietą Long March 2F z pustyni Gobi. Dołączyli oni do trzech astronautów z poprzedniej misji Shenzhou 16, którzy przywitali ich uściskami, wchodząc na pokład stacji kosmicznej.

Skład załogi Shenzhou 17 obejmuje dowódcę misji Tang Hongbo, Tang Shengjie i Jiang Xinlin. Są to najmłodsi astronauci, którzy odwiedzili Tiangong, którą Chińczycy zaczęli składać na niskiej orbicie okołoziemskiej w kwietniu 2021 roku i ukończyli ją około 18 miesięcy później.

Astronauci Shenzhou 17 zamieszkają na orbicie przez następne sześć miesięcy, gdzie będą przeprowadzać różnego rodzaju eksperymenty naukowe i zadania konserwacyjne. Jednym z oczekiwanych zadań jest spacer kosmiczny mający na celu inspekcję i ewentualną naprawę paneli słonecznych Tiangong, które doznały kilku uderzeń od odłamków kosmicznych lub mikrometeoroidów podczas krótkiego okresu użytkowania.

„Obecnie ilość kosmicznych śmieci rośnie, więc wpływ małych obiektów kosmicznych na długo eksploatowane statki kosmiczne jest nieunikniony” – powiedział Lin Xiqiang, zastępca dyrektora Chińskiej Agencji Kosmicznej ds. Załogowych Lotów Kosmicznych podczas konferencji prasowej przed startem Shenzhou 17 w środę (25 października).

„Poprzednie inspekcje wykazały, że panele słoneczne stacji kosmicznej zostały kilka razy trafione przez małe obiekty w kosmosie, co spowodowało niewielkie uszkodzenia, co oczywiście uwzględniliśmy podczas projektowania” – dodał Lin.

Przybycie Shenzhou 17 oznacza początek końca misji Shenzhou 16, która dotarła do Tiangong pod koniec maja. Astronauci z misji Shenzhou 16 – Jing Haipeng, Zhu Yangzhu i Gui Haichao – mają planowany powrót na Ziemię 31 października.

Tiangong, który ma około 20% masy Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ma kształt litery „T” i składa się z trzech modułów. Shenzhou 17 to siódma misja załogowa, która dotarła do chińskiej stacji kosmicznej Tiangong.

Źródło: Space