Skip to main content

Naukowcy stworzyli niewielkie, samoskładające się roboty z ludzkich komórek, które mogą pewnego dnia naprawiać uszkodzone skórę i tkanki. Te mikroskopijne maszyny biologiczne, zwane Anthrobotami, są wykonane z komórek ludzkiego tchawicy bez żadnej modyfikacji genetycznej. Eksperymenty laboratoryjne wykazały, że mogą one stymulować wzrost neuronów, czyli komórek nerwowych, w uszkodzonych tkankach.

Anthroboty występują w różnych rozmiarach, od najmniejszych, nie szerszych niż ludzki włos, do największych, wielkości końcówki ołówka. Skupiają się one w klastry, które badacze nazywają „superbotami”. Wyniki badań opublikowano 21 listopada w czasopiśmie Advanced Science.

Jednakże, mimo obiecujących wyników, mechanizm, dzięki któremu te bioboty stymulują wzrost neuronów, pozostaje tajemnicą. Naukowcy nie są pewni, jak dokładnie te komórki trachealne wspierają regenerację nerwową, co wskazuje na potrzebę dalszych badań w tej dziedzinie.

Wykorzystanie komórek pacjenta do konstrukcji biobotów zmniejsza ryzyko wywołania reakcji immunologicznej lub potrzeby stosowania leków immunosupresyjnych. Anthroboty trwają od 45 do 60 dni, po czym ulegają rozkładowi i są wchłaniane przez organizm. Nie rozmnażają się, nie zostały genetycznie zmodyfikowane i mogą przetrwać tylko w określonych warunkach laboratoryjnych poza ciałem, co oznacza, że nie ma ryzyka ewolucji poza istniejącymi zabezpieczeniami, powiedzieli badacze.

Źródło: Live Science