Skip to main content

Duże fragmenty Wielkiego Muru Chińskiego są utrzymywane razem dzięki cienkim warstwom organicznych materiałów, znanych jako „biokrusty”. Naukowcy odkryli to, analizując fragmenty Muru, który ma ponad 21 000 kilometrów długości i został zbudowany w wielu etapach, począwszy od 221 roku p.n.e.

Podczas budowy starożytni pracownicy często używali tłoczonej ziemi, mieszanki materiałów organicznych takich jak gleba i żwir. Chociaż te materiały są bardziej podatne na erozję niż inne, takie jak kamienie, często sprzyjają wzrostowi „biokrustów”.

Te „żywe tynki” składają się z sinic (mikroorganizmów zdolnych do fotosyntezy), mchów i porostów, które wzmacniają konstrukcję, zwłaszcza w suchych i półsuchych częściach kraju. Badanie opublikowane w piśmie Science Advances wykazało, że starożytni budowniczowie wiedzieli, które materiały mogą uczynić strukturę bardziej stabilną.

Badacze zebrali próbki z ośmiu różnych sekcji Muru zbudowanych między 1368 a 1644 rokiem n.e. podczas dynastii Ming, aby przetestować wytrzymałość i integralność Muru. Stwierdzili, że 67% próbek zawierało „biokrusty”, które są „inżynierami ekosystemu”. Badania wykazały, że próbki z „biokrustami” były czasami trzykrotnie mocniejsze niż próbki samej tłoczonej ziemi.

Sinice i inne formy życia w „biokrustach” wydzielały substancje, takie jak polimery, które ściśle wiązały się z cząstkami tłoczonej ziemi, wzmacniając ich stabilność strukturalną. W efekcie tworzyły one coś w rodzaju cementu, zapewniając murze dużą wytrzymałość mechaniczną i stabilność przed zewnętrzną erozją.

Źródło: Live Science