Skip to main content

W południowej Francji reaktor fuzyjny WEST ustanowił nowy rekord, utrzymując ultragorącą plazmę przez sześć minut, co zbliża nas do wykorzystania czystej i niemal nieograniczonej energii. Wynik ten jest znaczącym krokiem naprzód w dążeniu do komercyjnego wykorzystania energii fuzyjnej, będącej bardziej zaawansowaną i ekologiczną alternatywą dla obecnych źródeł energii.

Reaktor, zlokalizowany w miejscowości Cadarache, jest specjalnego typu tokamakiem, który jest budowany tak, by naśladować procesy zachodzące we wnętrzu Słońca. Tym razem naukowcy osiągnęli temperaturę plazmy wynoszącą 50 milionów stopni Celsjusza. Choć to imponujące osiągnięcie, do komercyjnego wykorzystania energii fuzyjnej jeszcze długa droga. Aktualnie reaktory zużywają więcej energii, niż są w stanie wyprodukować, ale każdy eksperyment przybliża nas do przełomu.

WEST służy jako poligon doświadczalny dla większego projektu ITER, który ma stać się największym tokamakiem na świecie. Oba projekty dzielą technologie oraz wyniki badań, co ma kluczowe znaczenie dla przyszłego rozwoju. Na przykład, w najnowszym eksperymencie WEST zastosowano ścianki z wolframu zamiast tradycyjnego węgla, co zmniejsza pochłanianie przez nie tritium – izotopu wodoru, który jest paliwem w reakcjach fuzyjnych.

Mimo że energetyka fuzyjna wciąż znajduje się w fazie eksperymentalnej, osiągnięcia takie jak te przeprowadzone w WEST są obiecujące. Przełom w tej technologii mógłby oznaczać rewolucję w sposobie, w jaki ludzkość pozyskuje energię, eliminując przy tym emisję szkodliwych gazów cieplarnianych i zapewniając stabilne źródło energii na przyszłe pokolenia.

Źródło: Business Insider