Skip to main content

Japońska firma kosmiczna ispace ogłosiła inwestycję wynoszącą ponad 40 milionów dolarów w swoje nowe amerykańskie przedsiębiorstwo, aby skorzystać z rosnących inwestycji ze strony NASA i Pentagonu w technologie związane z Księżycem.

Szef ispace, Takeshi Hakamada, podkreślił, że ta inwestycja stanowi „wyraz naszego silnego zaangażowania na rynku Stanów Zjednoczonych”. Dodał również, że firma zamierza kontynuować rozwijanie swojej obecności w USA, wspierając misje rządowe oraz tworzenie ekosystemu cislunarnego.

Nowe amerykańskie przedsiębiorstwo ispace, o nazwie ispace technologies U.S., zatrudnia obecnie ponad osiemdziesięciu pracowników w Denver, Kolorado. Na stanowisko CEO tej filii został wyznaczony Ronald J. Garan, były astronauta NASA oraz Wiceprezes World View.

Poza tym, ispace zaprezentowała nowy lądownik o nazwie Apex 1.0, który zastąpi wcześniejszą wersję lądownika, Series 2. Apex 1.0 został zaprojektowany do krótkotrwałych lotów na Księżyc i będzie zdolny do przewiezienia na powierzchnię Księżyca 300 kilogramów ładunku. To aż 10-krotny wzrost zdolności w porównaniu z pierwszym lądownikiem ispace, Series 1.

Apex 1.0 wystartuje w trzeciej misji ispace, która będzie realizowana we współpracy z Draper Laboratory, celem dostarczenia ładunków na odległą stronę Księżyca dla NASA. To wspólne przedsięwzięcie firm Draper i ispace, wraz z General Atomics Electromagnetic Systems oraz Systima Technologies, działem Karman Space & Defense, które zdobyło kontrakt o wartości 73 milionów dolarów latem ubiegłego roku. Data misji przesunęła się z 2025 roku na 2026, między innymi ze względu na przejście od projektu lądownika Series 2 do Apex 1.0.

Konsorcjum o nazwie „Team Draper” to jedna z wielu grup, które zdobyły kontrakty w ramach programu NASA Commercial Lunar Payload Services (CLPS). Firmy Firefly Aerospace, Intuitive Machines i Astrobotic również zdobyły nagrody w ramach tego programu i rywalizują o to, kto będzie pierwszy wylądował na Księżycu przy pomocy lądownika komercyjnego.

Nowy lądownik ma ponad dziesięciokrotnie większą zdolność niż pierwszy lądownik ispace, Series 1, który doznał katastrofy podczas próby lądowania na Księżycu w kwietniu.

Źródło: Yahoo! News