Skip to main content

Naukowcy po raz pierwszy wyhodowali trójwymiarowe modele mózgu z komórek pochodzących od wielu osób. Nowe hybrydowe stworzenia, nazwane „chimeroidami”, są odmianą organoidów mózgowych — małych modeli tkankowych, które naśladują strukturę i funkcję pełnowymiarowego mózgu. Chimeroidy są bardziej zgodne z ludzką biologią niż dwuwymiarowe modele komórkowe czy zwierzęta laboratoryjne, co może przyspieszyć badania i rozwój leków.

Typowe organoidy mózgowe są hodowane z komórek jednego dawcy, co nie odzwierciedla genetycznej zmienności między ludźmi. Chimeroidy mogą przezwyciężyć ten problem, co jest szczególnie użyteczne we wczesnych etapach testowania leków.

Naukowcy zebrali komórki macierzyste od pięciu osób, a następnie użyli chemikaliów stymulujących wzrost, aby wyhodować organoidy mózgowe z komórek każdej osoby. Następnie rozdzielili te organoidy i połączyli komórki w chimeroidy, zapewniając, że każda chimeroida zawiera równą liczbę komórek pochodzących od każdej osoby.

Po trzech miesiącach chimeroidy miały średnicę od 3 do 5 milimetrów i zawierały wszystkie typy komórek normalnie występujące w korze mózgowej płodu. Naukowcy wystawili chimeroidy na działanie dwóch neurotoksycznych chemikaliów: etanolu i kwasu walproinowego. Stwierdzili, że komórki pochodzące od różnych dawców reagowały różnie na te substancje.

Chimeroidy mogą teoretycznie pomóc określić, jak pacjenci będą reagować na leki przed rozpoczęciem badań klinicznych, umożliwiając ich podział na specyficzne grupy odpowiedzi na leczenie.

„Jestem podekscytowana przyszłością wykorzystania organoidów, takich jak chimeroidy, do opracowania nowych metod terapeutycznych dla chorób neurologicznych” — powiedziała Paola Arlotta, współautorka badania i profesor biologii komórek macierzystych na Uniwersytecie Harvarda.

Źródło: Live Science