Skip to main content

Naukowcy odkryli nowy gatunek meduzy, który został zauważony po raz pierwszy w 2002 roku w głębinach oceanu na południe od Tokio, w Japonii. Ta niezwykła morska istota, nazwana Santjordia pagesi, wyróżnia się jaskrawoczerwonym krzyżem w kształcie litery „X” na swoim brzuchu. Odkrycie to zostało opublikowane w listopadzie w czasopiśmie naukowym Zootaxa. Nazwa meduzy nawiązuje do Krzyża Świętego Jerzego, a końcówka „pagesi” jest hołdem dla zmarłego doktora Francesca Pagèsa, taksonomisty meduz.

Santjordia pagesi jest wyjątkowa nie tylko ze względu na swój charakterystyczny czerwony krzyż, ale również dlatego, że jest stosunkowo mała w porównaniu do innych meduz żyjących w podobnych głębinowych środowiskach. Posiada 240 macki i została odnaleziona dzięki zastosowaniu zdalnie sterowanego pojazdu, co jest jedyną metodą badania niegościnnych wód głębinowych. W 2020 roku naukowcy zaobserwowali kolejny egzemplarz tej meduzy, jednak nie udało im się go zebrać.

Chociaż zazwyczaj odkrycie nowego gatunku wymaga zebrania więcej niż jednego osobnika, w przypadku tej meduzy postanowiono nadać jej nazwę i opis na podstawie jednego znaleziska ze względu na jej rzadkość. Naukowcy podkreślają, że opublikowanie opisu Santjordia pagesi ma na celu zwrócenie uwagi na gatunki zamieszkujące to miejsce, które jest bogate w minerały i ma potencjał do rozwoju komercyjnego, podkreślając jednocześnie wyzwania związane z prowadzeniem badań w takich obszarach.

Źródło: Yahoo News