Nowe badania przeprowadzone przez zespół z University of California, Riverside (UCR) obiecują podwojenie prędkości działania laptopów i innych urządzeń bez konieczności wymiany sprzętu – wystarczy zastosowanie bardziej zaawansowanych algorytmów oprogramowania. Naukowcy przedstawili proces zwanym jednoczesnym i heterogenicznym wielowątkowością (SHMT), który wykorzystuje fakt, że nowoczesne telefony, komputery i inne gadżety zazwyczaj polegają na więcej niż jednym procesorze.
Tradycyjnie, różne procesory w urządzeniach, takie jak jednostka graficzna (GPU) czy jednostka przetwarzania tensorowego (TPU), specjalizują się w określonych zadaniach. Jednak ta specjalizacja może prowadzić do wąskich gardeł w przetwarzaniu danych, co wpływa na szybkość i efektywność wykonania zadań. Dzięki jednoczesnemu wykonywaniu większej liczby podzadań na wielu procesorach, naukowcy mają nadzieję odzyskać stracony czas i energię.
W testowym układzie, który zawierał CPU ARM Cortex-A57, GPU Nvidia i Google Edge TPU, zastosowanie jednoczesnej i heterogenicznej wielowątkowości przyspieszyło wykonanie przykładowego kodu 1,95 raza, jednocześnie redukując zużycie energii o 51 procent.
Jest to jednak wciąż początkowy etap rozwoju tej technologii; proponowany system jest bardziej dowodem na potencjał pomysłu, niż gotowym rozwiązaniem do zastosowania w naszych smartfonach i smartwatchach. Naukowcy przyznają również, że istnieją znaczące wyzwania związane z dzieleniem zadań obliczeniowych na różne typy procesorów, a następnie łączeniem wszystkiego z powrotem bez spowolnienia.
Badanie zostało przedstawione na 56. corocznym sympozjum IEEE/ACM International Symposium on Microarchitecture w Toronto, Kanada, i jest dostępne online.
Źródło: ACM