Skip to main content

Ganymede, największy księżyc Jowisza i całego Układu Słonecznego, kryje pod swoją zamarzniętą powierzchnią słony ocean, który może zawierać związki organiczne – wynika z najnowszych badań.

Sondzie kosmicznej Juno, należącą do NASA, udało się wykryć sole oraz organiczne związki chemiczne na powierzchni Ganymede. Odkrycia dokonano dzięki spektrometrowi Jovian InfraRed Auroral Mapper (JIRAM), który analizuje chemię i oddziaływania atmosfery Jowisza oraz jego księżyców. W czerwcu 2021 roku podczas przelotu obok Ganymede, instrument JIRAM zarejestrował obecność takich soli jak uwodniony chlorek sodu, chlorek amonu, wodorowęglan sodu, a także możliwe związki organiczne znane jako aldehydy alifatyczne. Odkrycie to może przyczynić się do lepszego zrozumienia powstawania i ewolucji Ganymede, a także składu chemicznego ukrytego oceanu.

Mocne pole magnetyczne Jowisza sprawia, że organiczne związki na powierzchni księżyców tego gazowego giganta mają trudności z przetrwaniem. Jednakże, obszar wokół równika Ganymede zdaje się być wystarczająco osłonięty przed elektronami i ciężkimi jonami pochodzącymi z pola magnetycznego Jowisza, aby umożliwić przetrwanie tych związków. „Największe ilości soli i związków organicznych znaleźliśmy w ciemnych i jasnych terenach na szerokościach geograficznych chronionych przez pole magnetyczne,” powiedział Scott Bolton, główny badacz misji Juno z Southwest Research Institute w San Antonio.

Obecność soli i związków organicznych może wskazywać na aktywność hydrotermalną głęboko pod lodową powierzchnią Ganymede, lub na interakcje między ukrytym oceanem a skałami w głębi księżyca. Badanie obserwacji Juno dotyczących soli i związków organicznych na powierzchni Ganymede zostało opublikowane w czasopiśmie Nature Astronomy.

Sonda Juno została wystrzelona z Cape Canaveral na Florydzie 5 sierpnia 2011 roku i jest dopiero drugą misją krążącą wokół Jowisza po sondzie Galileo należącej do NASA. Zaprojektowano ją do badania pogody, środowiska magnetycznego i historii gazowego giganta. Misja sondy została już dwukrotnie przedłużona i obecnie planuje się jej działanie do września 2025 roku.

Źródło: Live Science