Skip to main content

Naukowcy z University of Victoria w Kanadzie oraz Yale University w Stanach Zjednoczonych odkryli tajemniczy system gwiazd, znany jako Ursa Major III/Unions 1 (UMa3/U1), który znajduje się 30 000 lat świetlnych od nas i może zawierać klucz do zrozumienia, jak formowała się nasza Galaktyka – Droga Mleczna. System ten, zawierający tylko 60 widocznych gwiazd o masie równającej się 16 masom naszego Słońca i rozciągający się na zaledwie 10 lat świetlnych, jest albo starożytnym gromadą gwiazd, albo karłowatą galaktyką zdominowaną przez ciemną materię, jakiej jeszcze nie widzieliśmy.

Nazwa tego niezwykłego systemu odzwierciedla niepewność astronomów co do jego natury. Karłowate galaktyki orbitujące wokół Drogi Mlecznej zwykle nazwane są od konstelacji, w której się znajdują, a bladziutkie gromady gwiazd od projektu, który je odkrył. UMa3/U1 może być kluczem do rozwiązania wielu zagadek dotyczących formowania się Galaktyki. Zgodnie z dominującym modelem kosmologicznym, formowanie galaktyk jest procesem hierarchicznym, z halami ciemnej materii zawierającymi karłowate galaktyki, które łączą się, tworząc większe galaktyki.

Jeśli UMa3/U1 jest rzeczywiście karłowatą galaktyką, wskazywałoby to, że brakujące galaktyki mogą znajdować się dokładnie tam, gdzie ich szukamy, ale zawierają zbyt mało gwiazd, byśmy mogli je zauważyć. Odkrycie to mogłoby oznaczać początek nowej klasy ekstremalnie słabych systemów gwiezdnych, które do tej pory umykały naszej uwadze.

Wstępne obserwacje wskazują, że gwiazdy w UMa3/U1 są utrzymywane na miejscu przez gęstą halę ciemnej materii, co sugeruje, że system ten może mieć jedną z najwyższych znanych proporcji ciemnej materii do materii widzialnej. Niemniej jednak, dlaczego system ten zawiera tak mało gwiazd? Możliwe, że na wczesnym etapie swojej historii UMa3/U1 doświadczył krótkiej fazy gwałtownego powstawania gwiazd, po której promieniowanie ultrafioletowe i fale uderzeniowe z eksplozji supernowych mogły zdmuchnąć pozostały gaz, niezbędny do formowania nowych gwiazd.

Odkrycie UMa3/U1, systemu o niezwykle niskiej jasności, może rzucić nowe światło na nasze rozumienie formowania galaktyk, a nawet zmusić do przemyśleń nad definicją „galaktyki”.

Źródło: Yahoo News