Skip to main content

Orki, znane również jako wieloryby zabójcze, nie odpuszczają żeglarzom. W szczególności na europejskich wodach. Na Halloween, w południowo-zachodniej Europie, grupa tych morskich ssaków zatopiła jacht podczas 45-minutowego ataku. To już czwarty przypadek w ciągu dwóch lat, kiedy to orki są obwiniane za zatapianie statków w tym regionie.

Orki z rejonu Cieśniny Gibraltarskiej nie dają spokoju łodziom i ich pasażerom od ponad trzech lat. Według relacji polskiej firmy rejsowej Morskie Mile, właściciela zatopionej łodzi, średniej wielkości jacht żaglowy „Grazie Mamma” został zaatakowany przez grupę orek u wybrzeży Maroka. Nieznana liczba zwierząt wielokrotnie uderzała w ster łodzi, co spowodowało zalanie kadłuba wodą. Na szczęście wszyscy pasażerowie zostali ewakuowani przed zatonięciem jachtu, który został odholowany do portu Tanger-Med w Maroku przez marynarkę wojenną tego kraju.

Dlaczego orki atakują łodzie? Zjawisko te zaczęło zyskiwać na popularności w internecie, szczególnie po tym jak liczba incydentów u wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego wzrosła z 52 w 2020 roku do ponad 200 w zeszłym roku. Mimo to, nie zgłoszono żadnych urazów ludzi ani śmiertelnych wypadków. Grupa badawcza GTOA zauważyła, że młode osobniki tych ssaków zaczęły dotykać, popychać, a nawet obracać jednostki pływające już w 2020 roku, co może być zachowaniem naśladowczym wśród reszty populacji.

Specjaliści zebrali się, aby omówić „pilną potrzebę konkretnych działań opartych na międzynarodowej koordynacji między administracjami, marynarzami i naukowcami w celu zapobiegania przyszłym szkodom dla ludzi, orek i statków”. Andrew Trites, profesor i dyrektor Badań nad Ssakami Morskimi na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej, przedstawił dwie główne teorie dotyczące tych zdarzeń, ale na razie pozostają one nierozwiązane. Pierwsza teoria mówi o „zabawie” lub „sporcie” wśród orek, a druga sugeruje, że lata traumatycznych interakcji z łodziami mogły przynieść „negatywne doświadczenia” tych zwierząt.

Anne Gordon, ekspert ds. wielorybów, stwierdziła, że są to odosobnione incydenty. „Tak, orki są drapieżnikami w oceanie, ale pod normalnymi okolicznościami nie stanowią one żadnego zagrożenia dla ludzi na łodziach”. Monika Wieland Shields, dyrektor instytutu badawczego Orca Behavior Institute, zauważyła, że choć orki wyrządzają szkody, nie można jednoznacznie stwierdzić, że ich motywacja jest agresywna.

Źródło: Yahoo News