Naukowcy z Uniwersytetu w Sheffield oraz COMSATS University w Pakistanie dokonali odkrycia, które może zrewolucjonizować leczenie łysienia androgenowego, najczęstszej przyczyny utraty włosów u mężczyzn i kobiet na całym świecie. Kluczem do sukcesu okazał się cukier deoksyryboza – naturalnie występujący składnik naszego DNA.
Początkowe badania nad deoksyrybozą dotyczyły jej roli w gojeniu ran. Podczas eksperymentów zauważono, że futro wokół leczonych miejsc na myszach odrastało znacznie szybciej niż u zwierząt niepoddanych terapii. Skłoniło to naukowców do dalszego zbadania potencjału cukru w stymulacji wzrostu włosów.
W serii testów na myszach z łysieniem hormonalnym codziennie aplikowano żel z deoksyrybozą na skórę pozbawioną sierści. Wyniki były imponujące – w ciągu kilku tygodni na leczonych obszarach pojawiły się grube, długie włosy, które swoim wyglądem dorównywały efektom terapii popularnym lekiem minoksydylem.
Badacze zauważyli również zwiększoną liczbę naczyń krwionośnych wokół mieszka włosowego, co tłumaczy poprawę grubości i długości włosów. Intensywniejsze ukrwienie cebulek włosowych może być kluczem do skuteczności żelu. „Nasze badania sugerują, że cukier deoksyryboza może być prostym i naturalnym sposobem na poprawę ukrwienia mieszków włosowych i stymulację wzrostu włosów” – mówi prof. Sheila MacNeil, współautorka badania.
Wyniki wskazują na skuteczność terapii porównywalną z obecnymi lekami na łysienie, jednak bez potencjalnych skutków ubocznych, jakie wywołuje stosowanie finasterydu czy minoksydylu. Ponadto, żel z deoksyrybozą jest biodegradowalny i nietoksyczny, co czyni go bezpiecznym dla skóry.
W przypadku udowodnienia skuteczności u ludzi, żel mógłby być przełomem w leczeniu nie tylko łysienia androgenowego, ale także problemów z włosami po chemioterapii czy przy innych rodzajach utraty włosów. Obecnie prowadzone badania skupiają się na dalszych testach klinicznych i dostosowaniu terapii do potrzeb pacjentów.
„Choć nasze badania są na wczesnym etapie, wyniki są obiecujące i otwierają nowe możliwości w leczeniu łysienia” – podsumowuje prof. MacNeil. Jeśli kolejne testy potwierdzą skuteczność terapii, naturalny żel z cukru może stać się nową nadzieją dla milionów osób zmagających się z wypadaniem włosów.
Źródło: Science Alert