Skip to main content

NASA osiągnęła przełomowy sukces, przesyłając wiadomości przy użyciu technologii laserowej na odległość prawie 16 milionów kilometrów, czyli około 40 razy dalej niż odległość Ziemi od Księżyca. Jest to pierwszy raz, gdy komunikacja optyczna została zrealizowana na taką odległość.

Dotychczas do komunikacji z odległymi statkami kosmicznymi używano fal radiowych, jednak wyższe częstotliwości światła, takie jak bliska podczerwień, oferują zwiększoną przepustowość i znacząco szybszy przesył danych.

Eksperyment ten, będący częścią projektu NASA Deep Space Optical Communications (DSOC), to ważny krok w kierunku przesyłania wiadomości wideo wysokiej rozdzielczości z i na Marsa bez znaczących opóźnień.

Technologia ta, wykorzystująca światło podczerwone, pozwala na łatwe przesyłanie fal w postaci laserowej. Choć nie przyspiesza to samego światła, pozwala na skoncentrowanie jego wiązki w wąskim kanale, co wymaga znacznie mniej energii niż rozproszone fale radiowe i jest trudniejsze do przechwycenia.

Jednak przesyłanie danych laserem nie jest prostym zadaniem. Dane są kodowane w fotonach emitowanych przez laser, co wymaga zastosowania zaawansowanych instrumentów do przygotowania informacji do transmisji i jej tłumaczenia na drugim końcu.

W najnowszym teście, fotony lasera z pokładu statku kosmicznego Psyche, który jest w drodze do pasa asteroid pomiędzy Marsem a Jowiszem, potrzebowały około 50 sekund, aby dotrzeć do teleskopu Hale w Obserwatorium Palomar w Kalifornii.

Statek kosmiczny Psyche, wyposażony w transceiver laserowy, kontynuuje testy tej innowacyjnej metody komunikacji laserowej w podczerwieni, mając na celu dopracowanie jej, aby była jak najszybsza i najbardziej niezawodna.

Źródło: Science Alert