Skip to main content

Przyjmowanie multiwitamin nie przedłuża życia, choć mogą one przynosić pewne korzyści zdrowotne w starszym wieku. Nowe badania prowadzone przez amerykański Narodowy Instytut Zdrowia (NIH) przeanalizowały dane z trzech dużych badań obejmujących ponad 390 tysięcy dorosłych, badając wpływ przyjmowania multiwitamin na zdrowie i długość życia przez prawie trzy dekady.

Okazuje się, że regularne stosowanie multiwitamin nie wpływa na wydłużenie życia. Wręcz przeciwnie, ryzyko zgonu z jakiejkolwiek przyczyny było nieco wyższe (o 4%) wśród użytkowników multiwitamin w pierwszych latach obserwacji w porównaniu do osób, które ich nie stosowały. Może to wynikać z faktu, że osoby z różnymi problemami zdrowotnymi częściej sięgają po suplementy, a jednocześnie takie osoby zazwyczaj prowadzą zdrowszy tryb życia, lepiej się odżywiają, więcej ćwiczą i rzadziej palą.

Eksperci są sceptyczni wobec korzyści z przyjmowania multiwitamin, podkreślając, że ich przydatność zależy od konkretnej osoby, jej stanu zdrowia oraz potrzeb. Witaminy mogą być pomocne dla osób z zdiagnozowanymi niedoborami, jak niedobór żelaza czy witaminy B, oraz w specyficznych sytuacjach, takich jak ciąża.

Niektóre badania sugerują, że codzienne przyjmowanie multiwitamin może poprawiać pamięć i spowalniać spadek funkcji poznawczych u starszych osób, jednak tylko na krótki czas. Ponadto, witaminy o właściwościach antyoksydacyjnych, jak witamina C i cynk, mogą zapobiegać zwyrodnieniu plamki żółtej, prowadzącemu do utraty wzroku w starszym wieku.

Niemniej jednak, nadmiar suplementów może być szkodliwy, zwłaszcza w połączeniu z innymi lekami. Przykładowo, beta-karoten zwiększa ryzyko raka płuc u palaczy, witamina K może zmniejszać skuteczność leków przeciwzakrzepowych, a wapń i cynk mogą ograniczać wchłanianie antybiotyków.

Zaleca się uzyskiwanie witamin z diety, co jest bezpieczniejszą metodą. Badanie z 2023 roku wykazało, że przejście na zdrowszą dietę może wydłużyć życie nawet o 10 lat. Jednak zdrowe odżywianie często zależy od dostępności i możliwości finansowych.

Źródło: Science Alert