Skip to main content

Naukowcy z Indiana University, pod kierunkiem neurobiologa Cassandry L. Sheridan, przeprowadzili badania wskazujące, że szczury mogą odtwarzać przeszłe wydarzenia w swoim umyśle, aby rozwiązywać niespodziewane problemy. Dotąd uważano, że tylko ludzie posiadają zdolność do „mentalnych podróży w czasie”, znanej jako pamięć epizodyczna, umożliwiającej podejmowanie decyzji na podstawie przeszłych doświadczeń.

Jednak eksperci zachowania zwierząt twierdzą, że nie tylko ludzie mają takie zdolności. Wskazują na przykłady ptaków, które przechowują jedzenie pod ziemią, delfinów butlonosych pamiętających błahe informacje, czy psów i mątw pokazujących podobne zdolności w eksperymentach.

W nowym eksperymencie szczury były wystawione na sekwencję 67 różnych zapachów, a następnie nagradzane, jeśli potrafiły zidentyfikować trzeci od końca zapach. Następnie, w labiryncie o kształcie ośmiornicy, szczury szukały jedzenia pod pokrywkami o określonych zapachach. Niespodziewanie poddano je ponownemu testowi pamięci.

Wyniki pokazały, że wszystkie szczury wybrały właściwy zapach zarówno bezpośrednio po eksperymencie, jak i po 15-minutowym opóźnieniu. Eksperymenty zostały zaprojektowane tak, aby szczury nie mogły wiedzieć, że zapachy w labiryncie będą miały znaczenie w przyszłości.

Chociaż istnieje zgoda co do obecności przynajmniej śladów pamięci epizodycznej u myszy, naukowcy zachowują ostrożność co do jej zakresu. Thomas Suddendorf, psycholog z University of Queensland, argumentuje, że test „co, kiedy, gdzie” nie wystarcza do udowodnienia, że zwierzęta mogą przypominać sobie i przetwarzać żywe wspomnienia tak jak ludzie.

Felicity Muth, badaczka z dziedziny poznania zwierząt z University of Texas, zwraca uwagę, że niektóre badania nie znalazły dowodów na istnienie pamięci epizodycznej u szczurów i innych zwierząt. Podkreśla, że różne wyniki mogą wynikać ze sposobu zadawania pytań zwierzętom o ich pamięć.

To nowe badanie może dostarczyć dodatkowych dowodów na rzecz szczurów, ale jak zauważa Muth, opieramy się na naszej interpretacji eksperymentów, nie wiedząc, czy zadajemy właściwe pytania.

Źródło: Science Alert