Skip to main content

Naukowcy odkryli, że górująca, gwiaździsta wydma na pustyni Sahary uformowała się w mniej niż tysiąc lat, co jest zaskoczeniem dla badaczy. Badanie opublikowane 4 marca w czasopiśmie Scientific Reports rzuciło nowe światło na tak zwane gwiazdy piaskowe, które są najwyższymi wydmami na Ziemi. Te wieloramienne formacje powstają w miejscach, gdzie wiatry zmieniają kierunek w ciągu roku.

Wydma znajduje się w Maroku, w polu wydm zwanym Erg Chebbi i jest znana lokalnie jako Lala Lallia. Naukowcom udało się zebrać dane o wydmie dzięki radarowi przebijającemu grunt, który może wykrywać małe różnice w rozmiarach ziaren piasku i zawartości wody pod powierzchnią wydmy. Technika ta pozwoliła badaczom zbudować obraz wewnętrznych warstw wydmy.

Odkrycia sugerują, że mimo iż prawdopodobnie istnieją gwiazdy piaskowe zamknięte w piaskowcach na całym świecie, są one trudne do wykrycia. Znalezienie jednoznacznej cechy charakterystycznej tych wydm jest wyzwaniem, jednak badacze mają nadzieję, że w niektórych miejscach będzie to możliwe.

Źródło: Live Science