Skip to main content

Pod egipskim miastem Taposiris Magna, archeolodzy odkryli niezwykły tunel, który zwrócił uwagę ekspertów na całym świecie. Kathleen Martinez z Uniwersytetu Santo Domingo w Dominikanie, wraz ze swoim zespołem, natrafili na tę konstrukcję 13 metrów pod ziemią. Tunel, o wysokości 2 metrów, został wyrzeźbiony w sandstone na długości ponad 1,3 kilometra.

Jego budowa przypomina inny starożytny tunel z Grecji, znanego jako Tunel Eupalinosa, służącego jako akwedukt w VI wieku p.n.e. Egipski tunel, chociaż nie jest unikatowy w swoim rodzaju, imponuje swoją konstrukcją i precyzją.

Taposiris Magna, założone około 280 roku p.n.e. przez Ptolemeusza II, syna znanego generała Aleksandra Wielkiego, od lat jest przedmiotem badań archeologicznych. Martinez i jej zespół pracują tam od 2004 roku, poszukując zaginionego grobowca Kleopatry VII. Odkrycia, takie jak monety z wizerunkiem Kleopatry i Aleksandra Wielkiego oraz figurki przedstawiające Izydę, wskazują na związek tego miejsca z ostatnią królową Ptolemeuszów.

Niektóre części tunelu Taposiris Magna są zalane wodą, a jego dokładne przeznaczenie pozostaje tajemnicą. Jednakże, odkrycie może być kluczowe w dalszych poszukiwaniach grobowca Kleopatry i Marka Antoniusza. W okolicy świątyni znaleziono także groby z okresu grecko-rzymskiego, co może sugerować, że Kleopatra i Marek Antoniusz zostali pochowani w podobnych grobowcach.

Prace badawcze w Taposiris Magna nie kończą się jednak na lądzie. W przeszłości seria trzęsień ziemi spowodowała zniszczenie części świątyni, która zatonęła w wodach Morza Śródziemnego. Wcześniejsze wykopaliska ujawniły sieć tuneli łączących jezioro Mariout z Morzem Śródziemnym.

Zespół Kathleen Martinez odkrył już liczne skarby, w tym fragmenty ceramiki i blok wapienia. Zahi Hawass, były Minister Starożytności, stwierdził, że odkrycie grobowca Kleopatry i Marka Antoniusza byłoby najważniejszym znaleziskiem XXI wieku. Nawet jeśli grobowce nie zostaną odnalezione, wykopaliska w Taposiris Magna już teraz dostarczają cennych informacji o starożytnym świecie.

Źródło: Science Alert