Najnowsze badania dostarczyły nam odpowiedzi na jedno z długo nierozwiązanych pytań astronomii: skąd pochodzi większość meteorytów, które trafiają na Ziemię? Dotychczas jedynie niewielka część meteorytów była powiązana ze swoimi macierzystymi ciałami w kosmosie. Jednak zestaw nowych badań pozwolił na przypisanie ponad 90% meteorytów do ich pierwotnych źródeł.
Większość meteorytów, które obecnie spadają na Ziemię, ma wspólne pochodzenie. Są zbudowane z bardzo podobnych materiałów, a ekspozycja na promieniowanie kosmiczne sugeruje, że ich oderwanie od macierzystych asteroid było stosunkowo niedawne. Naukowcy, prowadzący trzy nowe badania, wykorzystali szczegółowe obserwacje teleskopowe oraz modelowanie komputerowe, aby porównać typy skał z meteorytami znalezionymi na Ziemi. Dzięki temu byli w stanie dopasować rodzaje skał oraz trajektorie asteroid.
Zespoły badawcze, pod przewodnictwem naukowców z francuskiego Narodowego Centrum Badań Naukowych, Europejskiego Obserwatorium Południowego oraz Uniwersytetu Karola w Czechach, skoncentrowały się na chondrytach H i L, najczęstszych rodzajach meteorytów, które stanowią około 70% wszystkich meteorytów na Ziemi. Chondryty te pochodzą z rodzin asteroid Massalia, Karin oraz Koronis, które znajdują się w głównym pasie asteroid między Marsem, a Jowiszem.
Badacze byli również w stanie określić daty ważnych kolizji tych asteroid. W przypadku Massalii największe zderzenia miały miejsce 466 milionów oraz 40 milionów lat temu, podczas gdy rodziny Karin i Koronis doświadczyły kolizji odpowiednio 5,8 oraz 7,6 miliona lat temu. To właśnie te wydarzenia spowodowały, że odłamki asteroid dotarły na Ziemię jako meteoryty.
To odkrycie sugeruje, że większość meteorytów spadających na Ziemię pochodzi z mniejszej liczby grup asteroid, niż wcześniej sądzono, a także, że wiele z nich pochodzi z niedawnych kolizji w kosmosie. Te zderzenia uwolniły fragmenty asteroid, które trafiły do Ziemi.
Badania te nie tylko pomagają lepiej zrozumieć ewolucję Układu Słonecznego, ale także dostarczają cennych informacji na temat przyszłych trajektorii asteroid i meteorytów. Zespoły badawcze planują kontynuować swoje obserwacje, aż wszystkie typy meteorytów zostaną zidentyfikowane.
Źródło: Science Alert