Skip to main content

Wyjątkowe zdjęcie wilczego pająka z Maryland noszącego na głowie koronę ze swoich piskląt zdobyło pierwsze miejsce w kategorii „Owady i pajęczaki” w Międzynarodowym Konkursie Fotograficznym The Nature Conservancy 2023.

Zdjęcie to, autorstwa fotografa Benjamina Salba, przedstawia wilczego pająka (z rodziny Lycosidae) przenoszącego swoje młode. Salb natknął się na pająka spacerującego ścieżką asfaltową o poranku.

Co sprawia, że to zdjęcie jest tak wyjątkowe dla Benjamina? Jak napisał na Instagramie po ogłoszeniu wyników: „Nie byłem na safari ani w dżunglach Madagaskaru. Byłem po prostu w parku w mojej okolicy”.

Wilcze pająki są unikalne pod względem sposobu noszenia swojego kokonu z jajami na spodniej części brzucha. Mogą składać nawet do 100 jaj naraz i są niezwykle opiekuńcze wobec swoich potomków. „Po wykluciu się, pisklęta wspólnie podróżują na grzbiecie matki przez kilka dni”, mówi Jo-Anne Nina Sewlal, arachnolog z University of the West Indies na Trynidadzie.

Zwycięzcą głównym konkursu został Tibor Litauszki z Węgier, który uwiecznił moment, gdy traszka jadła świeżo złożone jaja żaby pod wodą. W konkursie wzięło udział ponad 80 000 fotografów, którzy nadesłali prawie 189 000 zdjęć. Alex Snyder, koordynator oceny w konkursie, podkreślił: „Fotografowie z różnych stron świata pomogli dać głos naturze, pokazując nam, co jest dla nich ważne”.

Źródło: Live Science