Od lat egiptolodzy gorąco dyskutują, jak masywne piramidy starożytnego Egiptu zostały zbudowane ponad 4000 lat temu. Teraz zespół inżynierów i geologów przedstawia nową teorię — hydrauliczne urządzenie podnoszące, które miało unosić ciężkie kamienie do wnętrza najstarszej piramidy Egiptu za pomocą przechowywanej wody.
Starożytni Egipcjanie zbudowali piramidę schodkową dla faraona Dżesera w XXVII wieku p.n.e., która była wówczas najwyższą budowlą, mierzącą około 62 metrów wysokości. Jak dokładnie monument ten został wzniesiony, z wieloma kamieniami ważącymi po 300 kilogramów, pozostawało przez wieki tajemnicą. Zgodnie z badaniem opublikowanym w poniedziałek w czasopiśmie PLOS One, nowa teoria może rzucić światło na tę zagadkę.
„Wiele szczegółowych publikacji omawia procedury budowy piramid i dostarcza namacalnych elementów, ale zwykle koncentrują się one na nowszych, lepiej udokumentowanych i mniejszych piramidach z okresu Średniego i Nowego Państwa (1980-1075 p.n.e.)” — powiedział główny autor dr Xavier Landreau, dyrektor generalny Paleotechnic, prywatnego instytutu badawczego w Paryżu, zajmującego się studiowaniem starożytnych technologii.
Nowa praca, oparta na podejściu interdyscyplinarnym, jest pierwszym raportem o systemie zgodnym z wewnętrzną architekturą piramidy schodkowej. Złożony system zarządzania wodą, wykorzystujący lokalne zasoby, pozwalałby na wodno-napędowy dźwig wewnątrz pionowego szybu piramidy. Rodzaj pływaka podnosiłby ciężkie kamienie przez środek piramidy.
Jednak nie wszyscy egiptolodzy są przekonani. Powszechniej uznawana teoria mówi, że starożytni Egipcjanie używali ramp i urządzeń transportowych do umieszczania ciężkich bloków na miejscu. Egiptolog dr David Jeffreys, który nie był zaangażowany w badanie, zauważył, że istnieją dowody na to, że starożytni Egipcjanie używali hydrauliki na mniejszą skalę.
Analizując dostępne dane, w tym paleoklimatologię i dane archeologiczne, zespół badawczy sugeruje, że woda ze starożytnych strumieni płynęła z zachodu płaskowyżu Sakkary do systemu głębokich rowów i tuneli otaczających piramidę schodkową. Urządzenie znane jako Gisr el-Mudir, duża prostokątna struktura wapienna, działałoby jako zapora kontrolująca przepływ wody z gwałtownych powodzi.
Zespół badawczy podkreśla, że system zarządzania wodą nie byłby stale wypełniony wodą, ale prawdopodobne jest, że nagłe powodzie mogłyby dostarczyć wystarczająco dużo wody, aby wesprzeć hydrauliczny dźwig podczas budowy piramidy. Konieczne są jednak dalsze badania, aby dokładnie określić, ile opadów i powodzi mogło występować w tamtym czasie.
Źródło: Yahoo News