Skip to main content

Archeolodzy odkryli 1000-letnią mumię – prawdopodobnie dorosłego osobnika – w peruwiańskiej stolicy, Limie. Mumię znaleziono na terenie stanowiska archeologicznego Huaca Pucllana w ekskluzywnej dzielnicy Miraflores, a towarzyszyły jej dwie ceramiki oraz tekstylia. To odkrycie staje się najnowszym w serii starożytnych znalezisk dokonanych w Peru w tym roku.

„Uważam to za bardzo interesujące, że tuż w samym sercu Miraflores, pośród nowoczesnych budynków i konstrukcji, zachowało się takie ważne stanowisko” – powiedziała główna archeolog Mirella Ganoza.

Ganoza zauważyła, że mumię charakteryzowały długie włosy, a znalezisko pokazuje, że została znaleziona siedząca z wygiętymi nogami. Szczątki tej starożytnej postaci zachowały także szczękę i długie włosy.

Datowanie mumi pozwala sądzić, że pochodzą one z około 1000 roku n.e. i są związane z kulturą Yschsma, której mieszkańcy zamieszkiwali na południe od Limy.

„To odkrycie pomaga uzupełnić naszą wiedzę na temat kultury Ychsma” – dodała Ganoza.

To najnowsze odkrycie w serii znalezisk stuletnich mumii i pozostałości z okresu przedhiszpańskiego w Limie. W czerwcu odkryto mumię na wzgórzu otoczoną liśćmi koki.

W marcu peruwiański mężczyzna został aresztowany i oskarżony o nielegalne posiadanie dziedzictwa historycznego po tym, jak znaleziono u niego mumię, której wiek szacuje się na 600-800 lat, schowaną w torbie na dostawę lodu.

Stanowisko Huaca Pucllana jest postrzegane jako skrzynia Pandory, a archeolodzy spodziewają się, że znajdą tam wiele więcej artefaktów.

Artykuł pochodzi z abc NEWS i został opublikowany na stronie: Link do źródła

Zdjęcie: Ogólny widok na stanowisko archeologiczne Huaca Pucllana, znajdujące się w dzielnicy mieszkalnej, gdzie odkryto szczątki 1000-letniej mumi w Limie, Peru, 6 września 2023 roku. Fot. Sebastian Castaneda/Reuters