Skip to main content

Blue Origin wznowiło loty turystyczne na krawędź kosmosu po niemal dwóch latach przerwy spowodowanej nieudanym testem bezzałogowym. Rakieta New Shepard wystartowała o 9:36 czasu lokalnego (10:36 czasu wschodniego) z prywatnego rancza Blue Origin w Zachodnim Teksasie.

Misja NS-25 była siódmym załogowym lotem Blue Origin i na pokładzie znalazło się sześciu pasażerów: venture kapitalista Mason Angel; Sylvain Chiron, założyciel francuskiego browaru Brasserie Mont-Blanc; inżynier oprogramowania i przedsiębiorca Kenneth L. Hess; emerytowana księgowa Carol Schaller; lotnik Gopi Thotakura oraz Ed Dwight, emerytowany kapitan Sił Powietrznych USA, wybrany przez prezydenta Johna F. Kennedy’ego w 1961 roku na pierwszego czarnoskórego kandydata na astronautę w USA.

Chociaż Dwight nie trafił ostatecznie do Korpusu Astronautów NASA, stał się przedsiębiorcą i rzeźbiarzem. Jego pionierska historia została przedstawiona w nowym dokumencie National Geographic „The Space Race”.

„Nie miałem zamiaru zostać astronautą. To było ostatnie, co miałem na liście rzeczy do zrobienia,” powiedział Dwight w dokumencie. „Ale kiedy dano mi to wyzwanie, wszystko się zmieniło.”

Dwight osiągnął to wyzwanie i dotarł na krawędź kosmosu w wieku 90 lat, stając się najstarszą osobą, która tam dotarła. „Myślałem, że tego nie potrzebuję w życiu,” powiedział Dwight po powrocie kapsuły na Ziemię. „Ale skłamałem. Naprawdę, naprawdę tego potrzebowałem.”

„To zmieniające życie doświadczenie,” dodał. „Każdy powinien to zrobić.”

Podczas misji załoga osiągnęła prędkość ponad 2 000 mil na godzinę, przekraczając linię Kármána, uznawaną za granicę przestrzeni kosmicznej na wysokości 100 kilometrów nad powierzchnią Ziemi. Na szczycie lotu pasażerowie doświadczyli kilku minut nieważkości i niesamowitych widoków Ziemi przez okna kabiny.

Start ten był pierwszym załogowym lotem Blue Origin od sukcesu misji naukowej w grudniu, która była pierwszym lotem programu New Shepard od awarii w 2022 roku. Awaria ta była spowodowana problemem z dyszą silnika, co skutkowało uruchomieniem systemu ratunkowego kapsuły.

Federalna Administracja Lotnictwa (FAA) przeprowadziła śledztwo w sprawie awarii i zidentyfikowała 21 działań naprawczych, które Blue Origin musiało wdrożyć przed wznowieniem lotów. Po zakończeniu tych działań i udanym grudniowym locie, firma wznowiła turystyczne wyprawy kosmiczne.

Przed awarią we wrześniu 2022 roku, rakiety New Shepard odbyły 22 udane misje z rzędu, w tym sześć z pasażerami na pokładzie. Jeff Bezos, założyciel Blue Origin, poleciał rakietą w 2021 roku, a wcześniej pojawiły się na niej takie osoby jak aktor „Star Trek” William Shatner i prezenter „Good Morning America” Michael Strahan.

Źródło: Yahoo News