Trzy tygodnie po starcie z odwrotnej strony Księżyca, chińska sonda Chang’e-6 dostarczyła kapsułę zawierającą próbki księżycowe na równiny Mongolii Wewnętrznej. Kapsuła opadła na ziemię na końcu spadochronu, a jej zejście było śledzone na żywo w telewizji. Po lądowaniu o 14:07 czasu lokalnego (06:07 GMT), członkowie zespołu ratunkowego sprawdzili kapsułę i rozwiesili chińską flagę w pobliżu.
Chang’e-6, wystrzelona na początku maja, jest pierwszą misją robotyczną, która wylądowała i ponownie wystartowała z odwrotnej strony Księżyca – tej, która zawsze jest odwrócona od Ziemi. Jest to także pierwsza misja, która przyniosła próbki z tej strony Księżyca z powrotem na Ziemię.
„Misja eksploracyjna Chang’e-6 zakończyła się pełnym sukcesem,” powiedział Zhang Kejian, dyrektor Chińskiej Narodowej Administracji Kosmicznej, z centrum kontroli misji. Chiński prezydent Xi Jinping złożył gratulacje zespołowi misji, podała państwowa agencja informacyjna Xinhua.
Chang’e-6 podążała planem lotu podobnym do tego, który zastosowano w misji Chang’e-5, która przyniosła próbki z widocznej strony Księżyca w 2020 roku. Po wejściu na orbitę Księżyca, sonda wysłała lądownik do regionu Basenu Biegun Południowy-Aitken na Księżycu.
Lądownik użył wiertła i ramienia robotycznego do zbierania i przechowywania próbek w swoim module wznoszącym. Zgromadził także dane na temat otoczenia przy pomocy detektora radonu, detektora jonów ujemnych i mini-rovera. Dane i telemetria były przesyłane pomiędzy Chang’e-6 a Ziemią za pośrednictwem chińskiego satelity Queqiao-2.
4 czerwca moduł wznoszący Chang’e-6 wystartował, aby połączyć się z orbitującym statkiem kosmicznym. Próbki zostały przeniesione do kapsuły powrotnej, a statek kosmiczny opuścił orbitę księżycową kilka dni temu, aby wrócić na Ziemię.
Kapsuła powrotna została uwolniona, gdy statek kosmiczny przemierzał około 5000 kilometrów (3100 mil) nad południowym Atlantykiem, podała CNSA w aktualizacji misji.
Po wstępnej obróbce na miejscu lądowania w regionie Mongolii Wewnętrznej, kapsuła zostanie przetransportowana do Pekinu, gdzie cenny ładunek misji zostanie udostępniony badaczom.
Oczekuje się, że próbki będą zawierać skały wulkaniczne i inne materiały, które mogą rzucić nowe światło na pochodzenie Księżyca i różnice składowe między stroną bliską a daleką. Naukowcy mogą również dowiedzieć się więcej o zasobach w regionie bieguna południowego Księżyca, który jest szczególnie interesujący ze względu na przypuszczalne złoża lodu wodnego, mogące wspierać przyszłe osady księżycowe.
NASA planuje robotyczne misje do regionu bieguna południowego, przygotowując się do załogowego lądowania podczas misji Artemis 3, która obecnie planowana jest na 2026 rok. Chiny mają własne księżycowe ambicje, w tym plany wysłania astronautów na powierzchnię Księżyca do 2030 roku.
Źródło: Science Alert