Skip to main content

Ostatnio w mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że pierścienie Saturna mają zniknąć do roku 2025. Czy to prawda? Okazuje się, że sytuacja jest mniej dramatyczna niż sugerują to artykuły.

Pierścienie Saturna są widoczne dzięki ich dużej rozciągłości, ale są bardzo cienkie. Ich zniknięcie z naszego pola widzenia w 2025 roku wynika z położenia i ruchu Saturna na swojej orbicie wokół Słońca.

Tak jak Ziemia, Saturn ma nachyloną oś i przez to doświadcza pór roku, tylko że trwają one ponad 29 razy dłużej niż na Ziemi. W wyniku tego nachylenia, jak Saturn porusza się na swojej orbicie, jego pierścienie są raz bardziej, raz mniej widoczne z Ziemi.

Co kilkadziesiąt lat dochodzi do momentu, kiedy patrzymy na pierścienie Saturna „krawędziowo” i wydają się one znikać. To naturalny cykl, który ostatnio miał miejsce w 2009 roku. W 2025 roku pierścienie będą ponownie widziane krawędziowo, co sprawi, że na jakiś czas staną się niemal niewidoczne z Ziemi.

Jednak zjawisko to jest tymczasowe. Pierścienie Saturna stopniowo staną się ponownie widoczne dla dużych teleskopów, a następnie dla mniejszych urządzeń obserwacyjnych. Nie ma powodu do niepokoju – pierścienie Saturna nie znikają na stałe, a ich „zniknięcie” w 2025 roku jest częścią regularnego cyklu astronomicznego.

Źródło: Science Alert