Skip to main content

Naukowcy z New York University’s Grossman School of Medicine odkryli, dlaczego nasze włosy siwieją w miarę starzenia się. Po dwuletnich badaniach na myszach, opublikowanych w czasopiśmie Nature, stwierdzili, że siwienie włosów nie jest spowodowane stresem ani środowiskiem, ale zmianami w komórkach macierzystych.

Badanie wykazało, że część komórki macierzystej odpowiedzialna za produkcję pigmentu zmienia się wraz z dojrzewaniem myszy. W wyniku tego procesu, komórki te przestają wytwarzać melaninę, co prowadzi do pojawienia się siwych włosów. Odkryto również, że siwe i białe włosy mają mało lub wcale nie mają melaniny, ponieważ tracą pigment w procesie starzenia.

Czy stres może powodować siwienie? Badania z 2020 roku wskazują, że stres może przyspieszać proces siwienia. Dr Ya-Chieh Hsu, kierujący badaniem, stwierdził, że stres może prowadzić do utraty komórek macierzystych melanocytów, co jest procesem nieodwracalnym i prowadzi do utraty pigmentacji. Jednak zdaniem ekspertów z Harvard Health, stres nie zmienia koloru włosów, ale może wywoływać telogen effluvium – stan, który skutkuje wypadaniem włosów. Chociaż włosy odrosną, mogą być cieńsze niż przed rozwojem tej choroby.

Źródło: Yahoo News