Skip to main content

W odległym kosmicznym układzie HD 148937, znajdującym się w mgławicy NGC 6164/6165, astronomowie odkryli niezwykłe zjawisko. Jeden z dwóch masywnych gwiazd tego układu binarnego posiada pole magnetyczne, co jest niezwykłe dla gwiazd o takiej masie, gdyż te zwykle nie wykazują aktywności magnetycznej. Sekret tkwi w ich ewolucji. Gwiazda zdobyła swoje magnetyczne właściwości przez zderzenie i połączenie z inną gwiazdą.

Zjawisko to wyjaśnia, dlaczego około 7% największych gwiazd posiada pole magnetyczne, mimo że ich wewnętrzna budowa nie sprzyja generowaniu dynamo magnetycznego. W tym przypadku, gwałtowna fuzja dwóch gwiazd w układzie binarnym spowodowała powstanie jednej magnetycznej gwiazdy, która teraz jest najjaśniejszą i najgorętszą znaną gwiazdą masową z polem magnetycznym. Ten unikalny proces dostarcza klucza do rozwiązania zagadki pola magnetycznego w gwiazdach tego typu.

Odkrycie to jest kolejnym przykładem na to, jak dynamiczne i zaskakujące mogą być procesy zachodzące we wszechświecie, zmieniając nasze rozumienie życia gwiazd i ich ewolucji.

Źródło: Yahoo News