Skip to main content

Irlandia dołączyła do grona państw kosmicznych, wysyłając na orbitę swój pierwszy satelitę, Eirsat-1. Satelita został wystrzelony z bazy sił powietrznych Vandenberg w Kalifornii na pokładzie rakiety SpaceX Falcon 9 1 grudnia. Rozwinięcie anteny i pierwszy kontakt z satelitą nastąpił już dzień po starcie. Eirsat-1, którego rozmiary nie przekraczają cegły, został opracowany przez około 50 studentów z University College Dublin (UCD).

Eirsat-1 znajduje się jeszcze w trybie uruchamiania, ale wkrótce ma przejść w tryb operacyjny i zacząć zbierać dane naukowe. Na pokładzie satelity znajdują się trzy główne instrumenty: detektor promieniowania gamma (GMOD), eksperyment termicznych powłok powierzchniowych (EMOD) oraz algorytm kontroli oparty na falach (WBC). GMOD ma za zadanie wykrywać wysokoenergetyczne promieniowanie gamma poza atmosferą Ziemi, co może pomóc zrozumieć źródła potężnych wybuchów w kosmosie, takich jak supernowe czy kolizje neutronowych gwiazd. EMOD testuje materiały termiczne używane w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej Solar Orbiter, a WBC bada możliwości kontroli wysokości satelity za pomocą pól magnetycznych.

David Murphy, badacz z UCD, podkreślił znaczenie misji dla edukacji i przemysłu w Irlandii, mówiąc, że Eirsat-1 może zainspirować kolejne pokolenia studentów do tworzenia satelitów i rozwoju irlandzkiego sektora kosmicznego. Bas Stijnen, doktorant z zespołu Eirsat-1, wspomniał, że satelita został umieszczony na nieco niższej orbicie niż planowano, co pozwoli mu pozostać operacyjnym przez około cztery lata, zanim wejdzie z powrotem w atmosferę Ziemi.

Źródło: Yahoo News