Skip to main content

Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST) dokonał niesamowitego odkrycia – zidentyfikował dwie z najwcześniejszych i najbardziej oddalonych galaktyk, jakie kiedykolwiek widziano. Galaktyka JADES-GS-z14-0, będąca najbardziej oddaloną z nich, istniała już około 300 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Oznacza to, że światło z tej galaktyki podróżowało 13,5 miliarda lat, zanim dotarło do nas.

JADES-GS-z14-0 nie jest samotna. Odkryto ją wraz z inną galaktyką, JADES-GS-z14-1, która również jest bardzo oddalona. Te odkrycia są częścią programu JWST Advanced Deep Extragalactic Survey (JADES), który ma na celu badanie wczesnych etapów wszechświata.

Galaktyka JADES-GS-z14-0 jest niezwykła nie tylko z powodu swojej odległości, ale także rozmiaru i jasności. Ma około 1600 lat świetlnych szerokości, a jej światło pochodzi głównie od młodych gwiazd. To dowód na szybkie formowanie się masywnych galaktyk we wczesnym wszechświecie.

Badacze z zespołu JADES podkreślają, że dzięki JWST będą mogli odkrywać jeszcze więcej takich galaktyk i lepiej zrozumieć procesy formowania się galaktyk na początku istnienia wszechświata.

Źródło: Yahoo News