Skip to main content

Amerykańscy teoretycy spiskowi wykorzystują i zyskują na rozprzestrzenianiu dezinformacji dotyczącej „Disease X” – hipotetycznej przyszłej pandemii wymienionej przez Światową Organizację Zdrowia. Fałszywe informacje, w tym teoria o elitarnym spisku mającym na celu depopulację Ziemi, szybko rozprzestrzeniły się z USA do Azji, przybierając różne języki regionalne. Eksperci alarmują, że taka dezinformacja, napędzana przez osłabienie moderacji treści na platformach społecznościowych, może podsycać niechęć do szczepień i zagrażać przygotowaniom do przyszłych zagrożeń zdrowotnych.

Influencerzy z prawicowych kręgów w USA wykorzystują strach przed „Disease X”, sprzedając zestawy medyczne z lekami, które eksperci zdrowotni uznają za niesprawdzone w leczeniu Covid-19. Timothy Caulfield z Uniwersytetu Alberty w Kanadzie wskazuje, że sprzedaż tych produktów często stanowi główne źródło dochodu dla szerzących dezinformację.

Konspiracje wokół „Disease X” zyskały na popularności po styczniowym panelu Światowego Forum Ekonomicznego, skupiającym się na przygotowaniach do potencjalnej przyszłej pandemii. Szerząc nieprawdziwe informacje, niektórzy, jak Alex Jones, twórca InfoWars, twierdzą bezpodstawnie o globalistycznym planie użycia „Disease X” jako broni do ludobójstwa.

Źródło: Science Alert