Skip to main content

Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba (JWST) przeprowadził badania nad parą lodowych asteroid na obrzeżach Układu Słonecznego, co pozwoliło naukowcom na głębsze zrozumienie ewolucji lodowego giganta, jakim jest Neptun. Odkrycia te mogą również pomóc w odkryciu, jak pradawna Ziemia stała się nasączona wodą, co ostatecznie doprowadziło do pojawienia się życia.

Ostatnio odkryty binarny system asteroid Mors-Somnus pochodzi z lodowej strefy obiektów tworzących tzw. Pas Kuipera, znajdujący się poza orbitą Neptuna. Dzięki temu Mors-Somnus może służyć jako proxy do badania dynamicznej historii Neptuna oraz innych lodowych ciał w Pasie Kuipera, znanych również jako obiekty transneptunowe (TNO).

Prowadzone przez JWST badanie programu „Surface Compositions of Trans-Neptunian Objects” (Disco-TNOs) jest pierwszym, które bada skład powierzchni dwóch części małej, binarnej pary TNO, ujawniając ich skład chemiczny.

Ana Carolina de Souza Feliciano, liderka badań i naukowiec programu Disco-TNOs w Florida Space Institute, podkreśliła, że badanie chemii i fizyki TNO odzwierciedla rozkład cząsteczek opartych na węglu, tlenu, azocie i wodorze w chmurze, która dała początek planetom, ich księżycą i małym ciałom. Binarny system jak Mors-Somnus jest rzadkim znaleziskiem poza Pasem Kuipera, co wskazuje na to, że proces transportu do jego obecnej pozycji musiał być stosunkowo wolny.

Porównując powierzchnię Mors-Somnus do powierzchni sześciu innych niezakłóconych TNO, naukowcy odkryli wiele wspólnych cech, co wskazuje, że te ciała oraz asteroidy Mors i Somnus wszystkie powstały w tym samym regionie Pasa Kuipera około 2,7 miliarda mil od Ziemi.

Odkrycie, że te ciała zostały zakłócone ze swoich oryginalnych pozycji w Pasie Kuipera, oznacza, że naukowcy mogą je porównać z niezakłóconymi TNO i być może śledzić migrację Neptuna do jego obecnej orbity.

Badania te podkreślają, jak JWST, pomimo że został zaprojektowany do obserwacji odległych galaktyk i kwazarów, jest prawdziwym pionierem w badaniach Układu Słonecznego i obiektów poza Neptunem.

Źródło: Yahoo News