Skip to main content

Japońska agencja kosmiczna poinformowała, że straciła kontakt z sondą kosmiczną Akatsuki, jedyną aktywną sondą krążącą wokół Wenus. Akatsuki, która została wystrzelona w 2010 roku, była misją Japonii poświęconą badaniu klimatu Wenus. Mimo problemów z wejściem na orbitę Wenus na początku misji, w 2015 roku udało się to naprawić i od tego czasu sonda prowadziła badania naukowe.

Niestety, w środę (29 maja) na koncie misji Akatsuki na platformie X pojawiła się informacja, że po operacji przeprowadzonej pod koniec kwietnia Instytut Nauk Kosmicznych i Astronautycznych (ISAS) stracił kontakt z sondą. Przyczyną jest przedłużony okres niskiej stabilności orientacji, co uniemożliwia jej komunikację z Ziemią.

Sonda, znana także jako Venus Climate Orbiter, musi utrzymać stabilną orientację, aby móc skierować antenę w stronę Ziemi i nawiązać ponowny kontakt. JAXA informuje, że podejmowane są wszelkie możliwe próby, aby odzyskać łączność z Akatsuki.

Mimo trudności, misja Akatsuki dostarczyła cennych informacji na temat klimatu i dynamiki atmosfery Wenus. Nawet jeśli nie uda się przywrócić łączności, misja udowodniła zdolności inżynieryjne JAXA i wzbogaciła naszą wiedzę o Wenus.

Przyszłość badań Wenus jest jednak obiecująca. Nowe misje planowane przez NASA, Europejską Agencję Kosmiczną, Indie oraz prywatne inicjatywy mogą wyruszyć w kierunku Wenus jeszcze w tej dekadzie, kontynuując badania nad tajemnicami tej gorącej planety.

Źródło: Yahoo News