Amerykańscy naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia w dziedzinie węchu: nasze nozdrza mogą działać niezależnie od siebie i mieć własne, unikalne sposoby wyczuwania zapachów. Wyniki badań opublikowane przez zespół badaczy z Uniwersytetu Pensylwanii, Barrow Neurological Institute i Ohio State University rzucają nowe światło na działanie ludzkiego mózgu i przetwarzanie zmysłów.
Badanie opierało się na obserwacjach pacjentów z epilepsją, którym wszczepiono elektrody mózgowe. Uczestnikom eksperymentu podawano różne zapachy, a następnie proszono ich o określenie, przez którą nozdrze zostały one wykryte – lewą, prawą, czy obie. W międzyczasie, naukowcy zbierali dane o reakcjach mózgu za pomocą elektrod.
Ciekawe obserwacje zespołu badawczego wskazują, że nozdrza działają nieco niezależnie. Na przykład, kiedy ten sam zapach był podawany do każdej nozdrzy z osobna, aktywność mózgu była podobna, ale nie identyczna. Ponadto, węchanie dwiema nozdrzami naraz wywoływało dwie odrębne reakcje mózgu, co sugeruje, że nozdrza nie zawsze działają jednocześnie.
Nozdrza okazały się skuteczniejsze w identyfikacji zapachów niż pojedyncza nozdrza, co może wskazywać na korzyści wynikające z posiadania dwóch nozdrzy, podobnie jak w przypadku oczu i uszu.
Naukowcy skupili się na analizie kory piramidowej (PC) w mózgu, gdzie przetwarzane są zapachy. Wyniki badań mogą mieć implikacje wykraczające poza sam węch, ponieważ nasze różne zmysły są ze sobą ściśle powiązane.
Badacze mają nadzieję, że dalsze badania pomogą zrozumieć, czy ludzie, podobnie jak szczury, mogą „wąchać stereo”, używając obu nozdrzy do określenia pochodzenia zapachu, oraz jak różnice w kodowaniu zapachów przez nozdrza są interpretowane przez mózg.
Źródło: Science Alert