Skip to main content

Krab świąteczny z Wyspy Bożego Narodzenia (Gecarcoidea natalis) to gatunek prawdziwego kraba żyjącego na lądzie. Naukowcy odkryli, że w ciągu ostatnich 100 milionów lat kraby wielokrotnie migrowały z morza na ląd, a następnie z powrotem.

Nowe badanie, opublikowane 6 listopada w czasopiśmie Systematic Biology, wykazało, że prawdziwe kraby (Brachyura) — obejmujące 7600 gatunków z 109 rodzin — ewoluowały do migracji z morskiego środowiska na ląd od siedmiu do 17 razy. (Prawdziwe kraby różnią się od innych skorupiaków, które rozwinęły ciała przypominające kraby).

Odkryto również, że w dwóch lub trzech przypadkach kraby wróciły z lądu do morza. „Przejście z lądu do wody jest o 100% trudniejsze,” powiedziała główna autorka Joanna Wolfe, badaczka w dziedzinie biologii organizmicznej i ewolucyjnej na Uniwersytecie Harvarda, portalowi Live Science.

Większość stawonogów opuściła ocean tylko raz podczas ewolucyjnych zmian ponad 300 milionów lat temu, w procesie znanym jako zaziemienie.

W nowym badaniu naukowcy starali się odkryć, jak często i kiedy prawdziwe kraby opuściły środowisko morskie na rzecz lądu. Zgromadzili trzy nowe zestawy danych dla 333 gatunków prawdziwych krabów z 88 rodzin, obejmujących zarówno grupy morskie, jak i niemorskie.

Wykorzystując cały zapis kopalny krabów, badacze zastosowali dwie ścieżki mapowania: jedną, w której krab przechodzi bezpośrednio z pełnego środowiska morskiego na ląd przez strefy pływów, takie jak plaże, oraz drugą, w której gatunek migruje z pełnego środowiska morskiego na ląd pośrednio, przez estuaria, wodę słodką, brzegi rzek, lasy przybrzeżne i dżungle.

Ich wyniki pozwoliły zespołowi sklasyfikować każdy gatunek kraba według gradientu zaziemienia — czyli ich przystosowania do życia na lądzie. Wykorzystując metody pierwotnie opracowane do badania ewolucji wirusów, takich jak COVID-19, naukowcy określili czas ewolucji prawdziwych krabów.

Ich wyniki sugerują, że prawdziwe kraby pojawiły się około 45 milionów lat wcześniej niż wcześniejsze szacunki i mogą sięgać środkowego okresu triasu (251,9 miliona do 201,3 miliona lat temu), co czyni je równie stare jak niektóre z najwcześniejszych znanych dinozaurów.

Podsumowanie filogenezy i szacunków czasu dywergencji dla prawdziwych krabów, pokolorowane według nadrodziny taksonomicznej. (Zdjęcie: Joanna Wolfe, rysunki linii autorstwa Javiera Luque i Harrisona Mancke)

Opuszczali ocean od siedmiu do 17 razy w wyniku ewolucji konwergentnej — gdy różne organizmy niezależnie ewoluują podobne cechy.

Większość krabów, jak się okazało, jest w stanie przetrwać tylko w półlądowych siedliskach, przy czym kraby lądowe skoncentrowane są w jednej bogatej w gatunki grupie drzewa rodowego. „Powszechnym błędem jest przekonanie, że kraby próbują ewoluować, aby na stałe żyć na lądzie. Większość gatunków krabów nadal dobrze prosperuje w oceanie,” powiedziała Wolfe.

Źródło: Live Science