Skip to main content

Mikroorganizmy zamieszkujące nasze jelita produkują substancję, która może chronić przed nadmiernym przyrostem wagi – takie wnioski płyną z badań przeprowadzonych na myszach. Odkrycie to może wyjaśnić, dlaczego wczesna ekspozycja na antybiotyki ma związek z otyłością dziecięcą, która rośnie na skalę globalną.

Catherine Shelton, biochemik z Vanderbilt University, wraz z zespołem przeprowadziła eksperymenty na młodych myszach, które karmiono dietą wysoko- lub niskotłuszczową, z dodatkiem lub bez antybiotyków. Myszy, które otrzymały tylko antybiotyki penicylinowe, nie zyskiwały na wadze, w przeciwieństwie do tych na diecie wysokotłuszczowej.

Analiza bakterii jelitowych tych zwierząt wykazała spadek ilości bakterii Lactobacillus u myszy zyskujących na wadze, które były wystawione na działanie antybiotyków.

Poprzednie badania wskazywały, że zakłócenia w mikrobiomie jelitowym mogą prowadzić do zmniejszenia ilości białka PPAR-γ2, które jest ważne w procesowaniu tłuszczów w jelitach. Zespół Shelton zauważył ten sam spadek w komórkach wyściełających jelita myszy. Okazało się, że proces ten może być odwrócony przez zaszczepienie bakterii Lactobacillus, które produkują kwas fenylomlekowy.

Ten związek chemiczny oddziałuje na receptor PPAR-y2 w komórkach jelit, odgrywający rolę w transporcie lipidów z przewodu pokarmowego. Eksperymenty pokazały, że kwas fenylomlekowy rzeczywiście blokuje wydzielanie tłuszczu w komórkach nabłonka jelit.

„Niedobór tej jednej mikroby i jej metabolitu zmienia sposób, w jaki komórki nabłonka jelitowego pakują tłuszcz, co skutkuje większym wydzielaniem tłuszczu do krwiobiegu,” wyjaśnia Mariana Byndloss, mikrobiolog z Vanderbilt University.

Młode myszy karmione kwasem fenylomlekowym były chronione przed dysfunkcjami metabolicznymi spowodowanymi przez połączenie wczesnej ekspozycji na antybiotyki i dietę wysokotłuszczową.

„Kilka gatunków bakterii produkuje kwas fenylomlekowy, w tym należące do rodzin Bifidobacteriaceae i Peptostreptococcaceae,” piszą autorzy w swojej pracy. U myszy karmionych dietą wysokotłuszczową i narażonych na działanie antybiotyków zaobserwowano zmniejszenie ilości tych bakterii, co sugeruje, że kilka gatunków bakterii może przyczyniać się do produkcji kwasu fenylomlekowego w jelitach.

Chociaż mechanizm ten nie został jeszcze potwierdzony u młodych ludzi, dzielimy te same składniki. Stolce niemowląt zawierają zmienne poziomy kwasu fenylomlekowego, które zmieniają się w zależności od obecności Bifidobacterium.

Lactobacillus to bakterie często używane w probiotykach i znajdujące się w fermentowanych pokarmach, takich jak kimchi czy kombucha.

Zdaniem naukowców, obok stosowania probiotyków, utrzymanie zdrowej, niskotłuszczowej diety może pomóc złagodzić wpływ antybiotyków na młode ludzkie mikrobiomy.

Źródło: Science Alert