Skip to main content

Misja naukowa NASA, wykorzystująca olbrzymi balon naukowy, ustanowiła nowy rekord agencji, spędzając 57 dni w przestworzach nad biegunem południowym.

Misja o nazwie Galactic/Extragalactic ULDB Spectroscopic Terahertz Observatory (GUSTO) wystartowała z balonem naukowym z bazy McMurdo na Antarktydzie 31 grudnia. Balon pozostawał w powietrzu przez łącznie 57 dni, 7 godzin i 38 minut, co stanowi najdłuższy lot w historii misji balonowych NASA o długim czasie trwania i dużym udźwigu.

GUSTO składała się z teleskopu przymocowanego do balonu naukowego o rozmiarach stadionu, który wzniósł się na wysokość ponad 125 000 stóp (38 100 metrów). Misja miała na celu mapowanie dużej części Drogi Mlecznej, w tym centrum galaktyki, oraz pobliskiej galaktyki satelitarnej Wielkiego Obłoku Magellana.

„Program Balonów Długotrwałych NASA daje badaczom możliwość wykorzystania stanu najnowszej techniki na skraju przestrzeni, dając im możliwość dokonywania przełomowych obserwacji kosmosu częściej i za znacznie niższe koszty niż w przypadku konwencjonalnych misji orbitalnych,” powiedział Christopher Walker, lider misji.

Teleskop mierzył emisje węgla, tlenu i azotu z materiału międzygwiazdowego, aby pomóc naukowcom lepiej zrozumieć cykl życia międzygwiazdowego gazu w Drodze Mlecznej. Korzystne wiatry w stratosferze w połączeniu z obfitym zasilaniem słonecznym zapewnionym przez letni sezon na biegunie południowym pozwoliły misji GUSTO pobić poprzedni rekord trwania NASA, który należał do misji balonowej Super Trans-Iron Galactic Element Recorder (SuperTIGER), wystartowałej w grudniu 2012 roku i trwającej ponad 55 dni.

Misja GUSTO zakończyła się oficjalnie 26 lutego o 18:24 czasu wschodniego (2324 GMT), kiedy balon i obserwatorium bezpiecznie wylądowały na spadochronie na ziemi w Antarktydzie.

Źródło: Yahoo News