Skip to main content

NASA oraz Japońska Agencja Badań Kosmicznych (JAXA) planują wystrzelić w kosmos pierwszego na świecie satelitę wykonanego z drewna. Misja ta, mająca na celu uczynienie lotów kosmicznych bardziej zrównoważonymi, zaplanowana jest na lato 2024 roku.

LignoSat, satelita wielkości kubka do kawy wykonany z drewna magnolii, będzie pierwszym tego typu obiektem na orbicie Ziemi. Drewno w próżni kosmicznej nie pali się ani nie ulega rozkładowi, ale podczas powrotu do atmosfery Ziemi spala się na popiół, co czyni go biodegradowalnym materiałem idealnym do budowy przyszłych satelitów. Po udanych testach próbek drewna na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) w tym roku, naukowcy są przekonani, że satelita jest gotowy do startu.

„Trzy próbki drewna – magnolii, wiśni i brzozy – zostały przetestowane i wykazały brak deformacji po ekspozycji w przestrzeni kosmicznej,” powiedzieli badacze w oświadczeniu z maja. Drewno magnolii zostało wybrane, ponieważ jest mniej podatne na pękanie czy łamanie podczas produkcji.

Obecnie na orbicie Ziemi krąży ponad 9300 ton obiektów kosmicznych, w tym złomu kosmicznego, takiego jak nieaktywne satelity czy fragmenty rakiet. Metalowe satelity zwiększają jasność nocnego nieba o ponad 10% na dużych obszarach planety, tworząc zanieczyszczenie świetlne utrudniające obserwacje kosmiczne. Satelity z drewna, takie jak LignoSat, teoretycznie powinny być mniej szkodliwe jako kosmiczny złom.

Źródło: Yahoo News