Skip to main content

NASA i SpaceX przygotowują rakietę Falcon Heavy do misji, która może wystartować z Florydy już jutro, o ile pogoda na to pozwoli. Cel misji jest niezwykły – wielka metalowa asteroida o nazwie Psyche, znajdująca się w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem.

Na szczycie rakiety znajduje się statek kosmiczny, również nazwany Psyche, którego głównym celem jest badanie swojego imiennika. Szczególnym zainteresowaniem cieszy się fakt, że Psyche uważana jest za pozostałość jądra starożytnej planety, co oznacza, że misja ta może dostarczyć bezcennych wskazówek dotyczących wczesnej historii układu słonecznego, jego ewolucji oraz sposobu formowania się planet o jądrze metalowym, takich jak Ziemia.

„Próbujemy zrozumieć, jakie jest jądro ziemskie” – powiedziała Lindy Elkins-Tanton, profesor Uniwersytetu Stanu Arizona i główny badacz misji. „Nigdy nie będziemy w stanie dotrzeć do rdzenia planet – zbyt gorąco, zbyt głęboko – więc to jest nasza jedyna szansa, aby zobaczyć rdzeń”.

Asteroida Psyche ma kształt zbliżony do ziemniaka i jest wielkości stanu Massachusetts. Badacze uważają, że jej powierzchnia jest pokryta licznymi kraterami otoczonymi żelaznymi wypustkami. Sugeruje to, że mniejsze obiekty mogły uderzyć w skałę, wyprowadzając w wyniku tego topiący się metal, który potem stwardniał.

Według NASA, asteroida ta składa się w około 30-60% z metalu, a resztę stanowi krzemian, co odróżnia ją od wielu innych asteroid, które są głównie złożone z gliny i skał krzemianowych.

Misja jest zaplanowana na okres sześciu lat, aż do osiągnięcia asteroidy w 2029 roku. Następnie będzie ona okrążać tę tajemniczą skałę przez dwa lata, badając ją za pomocą zaawansowanych instrumentów na pokładzie i przesyłając zdjęcia z jej powierzchni.

Oprócz badania składu tej tajemniczej i odległej asteroidy, jest nawet pewne zainteresowanie finansowe związane z Psyche: niektórzy oszacowali, że jeśli udałoby się uzyskać dostęp do cennych metali, które zawiera, mogłyby one być warte oszałamiające 10 kwintylionów dolarów.

Źródło: Futurism
Zdjęcie: NASA