Skip to main content

Naukowcy sugerują, że nasza planeta może być bombardowana falami ciemnej materii – tajemniczej substancji, która według szacunków stanowi 27% wszechświata, choć jak dotąd nie została bezpośrednio zaobserwowana.

Autorzy nieopublikowanego jeszcze artykułu sugerują, że fale radiowe wykryte w jonosferze Ziemi – części górnej atmosfery, gdzie promieniowanie UV i rentgenowskie ze Słońca jonizuje atomy tworząc plazmę – mogą być wynikiem interakcji cząstek z ciemną materią. To interesująca, choć spekulatywna teoria, której udowodnienie może zająć dekady badań.

Naukowcy przez lata proponowali różne kandydatury na ciemną materię, w tym bardzo masywne cząstki zwane „słabo oddziałującymi masywnymi cząstkami” (WIMPs) lub bardzo lekkie cząstki zwane „aksonami”. Dzięki niezwykłej lekkości, te hipotetyczne cząstki mogą zachowywać się bardziej jak „duże fale przepływające przez kosmos”.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Genewskiego i Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN) sugeruje, że nowym miejscem, w którym możemy poszukiwać ciemnej materii, jest jonosfera Ziemi. Poprzez badanie, jak „fale hipotetycznej ciemnej materii” oddziałują z jonizowanymi cząstkami, moglibyśmy zrobić mały krok w kierunku rozwiązania jednej z największych zagadek astrofizyki.

Choć jest to „daleki strzał”, z odpowiednimi instrumentami możemy mieć szansę odkryć tożsamość ciemnej materii. „Elektrycznie mała antena dipolowa, celująca w generowane fale radiowe, może być o rzędy wielkości bardziej czuła na ciemne fotony i cząstki ciemnej materii podobne do aksonów w odpowiednim zakresie masy,” piszą badacze.

Jeszcze lepiej, jonosfera jest bardzo blisko nas, co czyni ją kuszącym miejscem do poszukiwań ciemnej materii. „Ta forma ciemnej materii jest wysoce teoretyczna, a doskonalenie techniki obserwacyjnej do wyszukiwania tych fal radiowych może zająć lata, jeśli nie dekady,” podsumowuje Sutter. „Ale jeśli to się uda, byłby to prawdziwy skarb, pozwalający nam badać jeden z najbardziej tajemniczych elementów wszechświata tuż na naszym kosmicznym progu.”

Źródło: Yahoo News