Skip to main content

Nowo odkryta asteroida 2024 GJ2 zbliżyła się do Ziemi na odległość zaledwie 19,3 tysiąca kilometrów, co stanowi zaledwie trzy procent dystansu dzielącego nas od Księżyca. To ultra-bliskie podejście miało miejsce dzisiaj o godzinie 18:28:42 GMT i jest jednym z najbliższych, jakie kiedykolwiek zarejestrowano.

Asteroida, mierząca od 2,5 do 5 metrów – czyli mniej więcej wielkość samochodu – według Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), należy do kategorii obiektów, które spaliłyby się w atmosferze Ziemi, gdyby ich trajektoria była bardziej bezpośrednia. Na szczęście, nawet gdyby asteroida weszła w bezpośrednią interakcję z naszą planetą, prawdopodobnie nie spowodowałaby większych szkód ze względu na swój mały rozmiar.

Najbliższe podejście asteroidy 2024 GJ2 nastąpi w roku 2093, kiedy to minie nas w odległości około 205,947 kilometrów – czyli ponad 10 razy dalej niż dzisiaj, a nadal  mniej niż połowa dystansu od Księżyca.

NASA do tej pory skatalogowała prawie 35,000 asteroid zbliżających się do Ziemi, z których bardzo niewiele stanowi realne zagrożenie dla naszej planety.

Źródło: Live Science