Skip to main content

Neuralink, startup należący do miliardera Elona Muska, ogłosił, że otrzymał zgodę niezależnej komisji do rozpoczęcia rekrutacji do pierwszego badania klinicznego swojego implantu mózgu przeznaczonego dla pacjentów z paraliżem. Badanie będzie obejmować osoby z paraliżem spowodowanym urazem kręgosłupa szyjnego lub stwardnieniem zanikowym bocznym.

W ramach badania zostanie wykorzystany robot do chirurgicznego wszczepienia implantu interfejsu mózg-komputer (BCI) w obszarze mózgu kontrolującym intencję ruchu. Głównym celem jest umożliwienie ludziom kontrolowania kursora komputera lub klawiatury wyłącznie za pomocą swoich myśli.

Początkowo firma planowała wszczepić swoje urządzenie 10 pacjentom, jednak negocjacje z Agencją Żywności i Leków (FDA) dotyczące bezpieczeństwa doprowadziły do zmniejszenia tej liczby. Dokładna liczba pacjentów, którą ostatecznie zatwierdziła FDA, nie jest znana.

Elon Musk ma ambitne plany dla Neuralink, zakładając, że jego technologia może być używana do szybkich operacji w celu leczenia takich schorzeń jak otyłość, autyzm, depresja i schizofrenia. Mimo że urządzenie BCI może okazać się bezpieczne dla ludzi, eksperci zwracają uwagę, że proces uzyskania pełnej zgody na komercyjne wykorzystanie technologii może potrwać ponad dekadę.

Źródło: Reuters