Skip to main content

W Montanie, 80-letni Arthur „Jack” Schubarth przyznał się do popełnienia dwóch przestępstw przeciwko dzikiej przyrodzie. Schubarth, właściciel rancza zajmującego się „alternatywnym inwentarzem”, wpadł na pomysł stworzenia ogromnych hybrydowych owiec. W tajnej operacji rozpoczętej w 2013 roku sprowadził nielegalnie części ciał zwierząt z Azji Centralnej, sklonował owce Marco Polo – największe owce świata, a następnie krzyżował je, tworząc nowy, gigantyczny gatunek.

Celem Schubartha było umożliwienie bogatym klientom polowania na te stworzenia w prywatnych ranczach w USA. Operacja obejmowała nie tylko klonowanie, ale również fałszowanie certyfikatów weterynaryjnych i handel nasieniem tych hybrydowych owiec. W szczególności, Schubarth sprzedał nasienie swojego klona, któremu nadał imię „Montana Mountain King”, innym hodowcom w USA.

Projekt budził kontrowersje nie tylko z powodu naruszania międzynarodowych traktatów ochrony gatunków i federalnych przepisów ochrony dzikiej przyrody, ale także ze względu na potencjalne zagrożenie dla lokalnych populacji owiec amerykańskich przez choroby. Ostatecznie Schubarth przyznał się do naruszenia Ustawy Lacey, regulującej prawa dotyczące dzikiej przyrody.

To przestępstwo podkreśla niebezpieczeństwa związane z nielegalną manipulacją genetyczną i handlem dzikimi zwierzętami, stanowiąc przestrogę dla tych, którzy próbują oszukiwać naturę i prawo w pogoni za zyskiem.

Źródło: Gizmodo