Skip to main content

NASA dokonała niezwykłego odkrycia na Marsie – jasny głaz, nazwany „Atoko Point”, który może dostarczyć nowych informacji o przeszłości planety. Zespół naukowców odkrył go dzięki łazikowi Perseverance w kraterze Jezero. Głaz, o wymiarach 45 cm szerokości i 35 cm wysokości, wyróżnia się spośród ciemniejszych skał w okolicy.

„Atoko Point” został zidentyfikowany jako skała złożona z piroksenu i skalenia. Naukowcy spekulują, że jasny głaz mógł zostać przetransportowany z innej części planety przez starożytną rzekę lub uformował się pod ziemią przez ciało magmowe, a następnie został odsłonięty przez erozję.

Zespół badawczy jest podekscytowany różnorodnością tekstur i składów w rejonie Mount Washburn, co sugeruje geologiczne bogactwo pochodzące z obrzeża krateru i być może z jeszcze dalszych miejsc. Brad Garczynski z Western Washington University zauważył, że „Atoko Point” jest pierwszym tego typu odkryciem na Marsie, ale z pewnością nie ostatnim, gdyż Perseverance kontynuuje swoją misję.

Perseverance wylądował na Marsie w lutym 2021 roku i od tego czasu eksploruje krater Jezero, region, który kiedyś mógł być starożytnym jeziorem. Jego główną misją jest poszukiwanie śladów dawnego życia, a już zebrał 24 próbki geologiczne do przyszłych badań.

Podczas obecnej kampanii naukowej, łazik bada minerały węglanowe i oliwinowe wzdłuż obrzeża krateru. Węglany, które na Ziemi powstają na płytkich powierzchniach jezior słodkowodnych, mogą dostarczyć informacji o poziomach dwutlenku węgla w przeszłości Marsa i jego klimacie. Są także doskonałymi minerałami do zachowania skamieniałości, co może wskazywać na ślady dawnego życia, jeśli takowe istniały.

Źródło: Live Science