Skip to main content

Oscar Viñals, projektant z OVI’s Design z Barcelony, znany z tworzenia przełomowych koncepcji, przedstawił nowy, zdumiewający projekt samolotu naddźwiękowego, który wskazuje kierunek rozwoju przyszłej awiacji. Jego koncept Sky OV to szczyt lotniczego projektowania, łączący innowacyjne technologie, które zwiększają prędkość, efektywność i ekologiczność samolotu.

Samolot ma aerodynamiczny kształt strzały z czterema skrzydłami, które mogą się składać, oszczędzając miejsce w hangarze. Sky OV może przewozić 200 pasażerów oraz dwóch pilotów.

Sky OV wyposażony jest w bezłopatkowe silniki turboodrzutowe, bazujące na technologii silnika Dysona dla całkowicie elektrycznego Airbusa A320E. Silniki te działają na zasadzie „Fluidic Propulsion Air Multiplier” (FPAM), przyspieszając strumień powietrza bez użycia wystających łopatek. Silniki opierają się również na kontrolowanych eksplozjach do wytwarzania ciągu. Viñals twierdzi, że silniki detonacyjne są bardziej wydajne niż tradycyjne przy wysokich prędkościach, umożliwiając osiągnięcie prędkości cztery do pięciu razy większej niż prędkość dźwięku. Samolot ma osiągać prędkość przelotową 1470 km/h (Mach 1.2) i maksymalną 1839 km/h (Mach 1.5).

Sky OV działa na mieszaninie paliwa wodorowego i energii elektrycznej, zapewniając loty bez emisji spalin. Koncept zawiera również „solarne kropki” w sufitach, produkujące dodatkową energię elektryczną z promieni słonecznych.

Mierzący nieco ponad 45 metrów samolot może komfortowo przewozić do 200 pasażerów i dwóch członków załogi. Chociaż nie ma jeszcze projektów wnętrza, Viñals zapewnia, że pasażerowie będą podróżować w komfortowych warunkach, z dostępem do różnego rodzaju udogodnień i urządzeń luksusowych.

Eksperci branżowi są podzieleni co do tego, czy podróże naddźwiękowe na dużą skalę stają się rzeczywistością. Jednak firmy takie jak Boom Supersonic, Spike Aerospace i Lockheed Martin pracują nad samolotami naddźwiękowymi. Viñals zaprojektował również inne samoloty naddźwiękowe, w tym jeden, który mógłby latać z Nowego Jorku do Londynu w zaledwie 80 minut.

Źródło: Yahoo News