Skip to main content

Naukowcy z Macquarie University w Australii opracowali innowacyjną technikę, która umożliwia obserwację gwiazd i satelitów w ciągu dnia. Dzięki zastosowaniu specjalnych filtrów światła, teleskop Huntsman, pierwotnie zaprojektowany do niezwykle czułych obserwacji nocnego nieba, może teraz dokładnie mierzyć gwiazdy, satelity i inne obiekty nawet w pełnym słońcu.

Sarah Caddy, jedna z osób odpowiedzialnych za projekt i budowę teleskopu Huntsman, podkreśliła, że próby obserwacji gwiazd i satelitów w świetle dziennym były podejmowane od wieków, ale były bardzo trudne do realizacji. Wyniki testów Huntsmana są jednak zdumiewające.

Teleskop Huntsman, znajdujący się w obserwatorium Siding Springs w Nowej Południowej Walii, łączy w sobie kamerę astronomiczną i mechaniczne urządzenie do ustawiania ostrości z unikalnym zestawem 10 niezwykle czułych obiektywów Canon o ogniskowej 400 mm. Obiektywy te są ustawione równolegle, aby monitorować ten sam obszar nieba i rejestrować tysiące krótkich ekspozycji na sekundę, które następnie przetwarza podłączona kamera.

Zazwyczaj światło słoneczne przytłacza słabe planety, gwiazdy i galaktyki, co ogranicza obserwacje naziemne do nocy. Jednak dzięki specjalnym filtrom szerokopasmowym, astronomowie byli w stanie zablokować większość światła dziennego, jednocześnie przepuszczając określone długości fal od obiektów niebieskich.

Badacze testowali swoją metodę filtracji przez kilka miesięcy, wykorzystując mini-teleskop Huntsman, aby ustalić optymalne czasy ekspozycji i precyzyjne śledzenie celów. Jednym z badanych obiektów była czerwona nadolbrzymia gwiazda Betelgeza, która od 2019 roku przejawia nagłe zmiany jasności.

Ten przełom umożliwia nieprzerwane, długoterminowe badania gwiazd takich jak Betelgeza, które pod koniec swojego życia wyrzucają ogromne ilości materii gwiazdowej. Dzięki temu można dowiedzieć się więcej o tworzeniu się pierwiastków we wszechświecie.

Obserwacje dzienne pozwalają również na ciągłe monitorowanie satelitów, śmieci kosmicznych i innych sztucznych obiektów orbitujących wokół Ziemi, co pomaga zapobiegać potencjalnie niebezpiecznym kolizjom.

Wyniki tych badań zostały opublikowane 20 maja w „Publications of the Astronomical Society of Australia”.

Źródło: Yahoo News