Skip to main content

Naukowcy od lat badają pochodzenie wody na Ziemi, a ostatnie badania mogą przybliżyć nas do odpowiedzi. Grupa prymitywnych asteroid, które mogły kiedyś dostarczyć wodę na naszą planetę, jest teraz dokładnie badana dzięki projektowi PRIMASS. Celem projektu jest analiza chemicznego składu tych asteroid, które zachowały swój pierwotny stan.

Badania przeprowadzone przez Brittany Harvison z University of Central Florida skupiły się na rodzinie asteroid Erigone. Za pomocą teleskopów na Hawajach i Wyspach Kanaryjskich, naukowcy przeanalizowali skład 25 asteroid tej rodziny. Odkryli, że wiele z nich to asteroidy węglowe typu C, które są bogate w węgiel i mogą zawierać minerały zawierające wodę.

Rodzina Erigone, mimo że jest stosunkowo młoda kosmicznie, bo powstała zaledwie 130 milionów lat temu, może dostarczyć kluczowych informacji o przenoszeniu wody w wczesnym Układzie Słonecznym. Zrozumienie, jak te prymitywne asteroidy znalazły się na drodze Ziemi, jest kluczowe dla teorii sugerujących, że to właśnie one mogły przynieść na naszą planetę wodę.

Wyniki te będą miały istotne znaczenie dla przyszłych misji kosmicznych, takich jak misja Lucy NASA, która ma zbadać te asteroidy z bliska, a także dla obserwacji prowadzonych przez Teleskop Kosmiczny Jamesa Webba. Te badania mogą w końcu rozstrzygnąć jedną z wielkich zagadek naszej planety.

Źródło: Yahoo News